První mrtvý orel v Beskydech...
První mrtvý orel v Beskydech: Proč Evžen neuspěl?
![evzen2](http://img.aktualne.centrum.cz/109/89/1098906-evzen2.jpg)
Evžen se loni na podzim zúčastnil kurzu létání pod vedením Petra Orla.
Zázrivá - Když letos v srpnu ornitologové v Beskydech vypouštěli už třetí generaci orlů, ozývala se spousta hlasů o tom, jaké mají zatím čeští orli štěstí. První opravdu špatná zpráva na sebe však nenechala dlouho čekat.
Dva týdny po vypuštění totiž uhynul orlí samec Evžen. "Přestože byl Evžen nejstarší a v podstatě nejlépe vybavený pro život na svobodě, někde se stala chyba. V přírodě mohou i maličkosti hrát významné role," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz slovenský ornitolog Metoděj Macek.
Byl to právě Macek, kdo Evžena našel loni na jaře na Slovensku s přelámanými křídly a celý rok zpovzdálí sledoval, jak se mladý orel postupně dostává ze svých zranění v záchranné stanici v Bartošovicích.
A.cz: Jakým dojmem na vás loni působil Evžen? Přivezli jste ho do Zázrivé vystrašeného a s přelámanými křídly. Věřil jste, že se ještě někdy podívá na svobodu?
Pokaždé, když do naší záchranné stanice přivezeme nějaké divoké zvíře, doufám, že jej budeme moci s klidným svědomím vypustit zpět do přírody.
U Evžena jsem doufal a zároveň mu dával padesátiprocentní šanci na úspěch, protože prošel velice kvalitní operací, ale i po ní se potýkal se spoustou problémů. Vichřice ho z hnízda vyhodila v době, kdy ještě neměl kvalitní peří, to mu pak narostlo špatně a celý rok musel čekat na přepeření, které proběhlo až letos na jaře.
![evža3](http://img.aktualne.centrum.cz/111/91/1119108-evla3.jpg)
V náruči Petra Orla
A.cz: Jak často se stane, že mládě vypadne z hnízda? Je to chyba rodičů? Neměli vybrat lepší místo pro zahnízdění?
Každoročně se najde několik mláďat, která nějakým způsobem vypadnou. Avšak ne vždy je pomoci ornitologů třeba. Může jít například o neúspěšné pokusy o létání, ale Evžen měl smůlu, že jej z hnízda vyhnala bouřka.
Letos se k nám do stanice dostala jedna samice, kterou potkal podobný osud jako Evžena. Našli jsme ji pod hnízdem, avšak měla pouze jednu zlomeninu, a navíc byla v době svého pádu starší než Evžen, takže ji během zimy vypustíme. Pokud se dostane do teritoria své matky, je klidně možné, že se poznají a matka se jí opět ujme.
Proč se tito orli jmenují skalní, když jich drtivá většina hnízdí na stromech?
Je to takový paradox v názvosloví, existuje jak v češtině, tak i ve slovenštině a Poláci mají taky orly skalní. Většina orlů si primárně vybere za hnízdiště skály, avšak pokud nenajdou žádné vhodné na svém teritoriu, postaví hnízdo na stromě.
Některé páry hnízda nestavějí vůbec - prostě je jednoduše zdědí po rodičích. Znám páry, které mají i deset hnízd, využívají přitom pouze jedno. Ovšem existují i takoví, co hnízdí celý život na jednom místě, ve svém jediném hnízdě. Bouřkám a jiným nebezpečím nepřikládají velkou váhu, a proto se stěhují zřídka.
Jak orlí rodiče poznají, že už je jejich potomek schopný samostatnosti v divočině?
Spousta věcí je řízena geneticky a spousta je dána zkušenostmi. Pokud rodiče usoudí, že je jejich mládě dostatečně velké a silné, mohou se jej dokonce snažit z hnízda dostat.
![zlomenina](http://img.aktualne.centrum.cz/167/59/1675967-zlomenina.jpg)
Takto vypadalo Evženovo křidlo po tom, co jako mládě vypadl z hnízda.
Viděl jsem, jak orlí matka přestala svému mláděti nosit jídlo přímo do hnízda, ale pokládala jej mimo něj, docílila tak toho, že její potomek konečně hnízdo opustil.
Byl Evžen při svém vypuštění dostatečně připraven? Věřil jste mu?
Nebylo na co čekat. Byl rok a půl starý, stoprocentně vybavený. Kdyby v zajetí zůstal ještě déle, pouze by mu to uškodilo.
Zároveň myslím, že u něj ornitologové za ten rok odvedli skvělou práci, proto je mi líto jeho i práce, která přišla nazmar. Myslel jsem, že už jsou všechny problémy za ním a byl to dobrý pokus. Takové fiasko jsem opravdu nečekal.
Proč tedy neuspěl? Co bylo špatně?
Dodnes, i po pitvě, nevíme, kde se stala chyba. Přestože byl Evžen perfektně připraven, příroda ho nepřijala.
Evžen je zatím jediným orlem projektu, který neuspěl. Jak jsou orlí mláďata úspěšná v přírodě?
Obecně se ve všech studiích dočtete, že pouze jedna třetina orlů se dožije produktivního věku. Přesně, například na Slovensku, by se to dalo zjistit složitým pozorováním a dlouhodobou statistikou. Čeští ornitologové přitom počítali s tím, že přežije pouze polovina orlů, které v Beskydách vypustí.
: Na čem závisí, zda orli přežijí?
Hlavní roli v přírodě hraje štěstí (Evžen se do Beskyd dostal taky jenom náhodou). Například počasí. Pokud je u nás na Slovensku škaredě v době, kdy orel opouští hnízdo, nastává pro něj poměrně složitá situace.
Problémy s orientací ho mohou stát spoustu energie a času, který by jinak věnoval lovu, to může značně zbrzdit orlův vývoj a přispět k jeho neúspěchu. Podobných nepříznivých náhod může nastat během orlího života celá řada.
A.cz: Podle Petra Orla Evžena létání vyčerpávalo, a to také pravděpodobně vedlo k jeho smrti. Co o tom soudíte vy? Může orlí matka takovým problémům svých potomků předejít nebo nějak svému mláděti pomoci?
Nelze jednoznačně říct, proč Evžen zemřel, existují pouze dohady a teorie. V přírodě je běžné, že se orli o své mladé starají i dlouho po tom, co opustí hnízdo.
Někdy to může trvat i celou zimu, než starý pár opět zahnízdí. Celou tu dobu své mladé tolerují na svém území a pomáhají jim. Českým orlům by se taková pomoc určitě také hodila, ale jsme v situaci, kdy to není možné. Na druhou stranu u nich pracují geny.
I bez pomoci rodičů se orli v Beskydech naučili bezproblémově lovit a nejstarší generaci, tedy tříleté orly, bych si dovolil kvalitou přirovnat i k našim slovenským plně divokým orlům.