Příručka pro hypochondry
Manuál pro hypochondry

*Máte noční můry? Budíte se v noci ze spánku? Pokud vás nepronásleduje špatné svědomí z nějaké zpronevěry, měli byste možná vyhledat lékaře.
To, co se tady dočtete, vám možná zachrání život. Nebo vás přinejmenším učiní zajímavějším, jestliže si osvojíte potřebná fakta a budete je cíleně trousit ve společnosti.
Pozor, jsou tady! Zatím je nemusíte vidět ani cítit, ale určitě můžou ve skrytu číhat a čekat na vaši slabší chvilku. Když se v ní octnete, okamžitě toho využijí, aby vás napadli a plně ovládli. Jejich jediným cílem je zničit život vám a vašim nejbližším. Zatáhnou vás na cestu plnou bolesti a utrpení a pomalu vás dovedou ke strašlivému konci. Smrt pak pro vás bude vykoupením. Tito zákeřáci, tyto viry a poruchy vašeho zdraví, nemusí čekat někde venku. Můžou být přímo uvnitř: ve vašem těle...
Musíte je proto překvapit, objevit a zničit; dříve, než dostanou oni vás. Jinak máte ze života peklo. Přesvědčte se, jestli si náhodou nezaděláváte na problém tím, že některé věci považujete za banální. Může to působit jako otřepané klišé, ale je to pravda. Dvě zásadní okolnosti pro zdravý, šťastný a naplno prožitý život každého muže jsou spánek a sex. Obě „aktivity“ musí být pravidelné, aby byly plnohodnotné. Jestliže jim věnujete to, co potřebují, vaše šance na úspěchy v dalších oblastech života teď i v budoucnosti se mnohonásobně zvýší. Tyto „energetické zdroje“ ale nejsou rovnocenné. Na prvním místě je vždy spánek. Přestože na každý problém existuje nějaké řešení, vy nemusíte najít žádné, pokud zanedbáte noční relax.
A jestli si myslíte, že „ukradené“ hodiny, které jste strávili za počítačem, v baru, před televizí nebo analyzováním průběhu pracovního dne, místo abyste si dopřáli chvíle rozkoše se svojí partnerkou a pak zapadli do peřin a nechali mozek a vůbec celé tělo ať vypne, doženete o příštím víkendu nebo na dovolené, tak se fatálně mýlíte. Tento čas, který byl určen pro vaše dobro a blaho, je definitivně ztracen. Většina z nás si už určitě prošla obdobím, kdy to prostě nejde. Z různých, možná i neznámých příčin prostě v noci počítáte ovečky. Těchto bačovských nocí může postupně přibývat. Podle posledních výzkumů sdružení National Sleep Foundation trpí poruchami spánku téměř dvě třetiny lidí. „Insomnie je univerzální. V jistém stadiu se nachází u každého,“ říká Martin B. Scharf, ředitel centra pro poruchy spánku Tri-State Sleep Disorders v Cincinnati v Ohiu. Existuje ovšem systém, díky kterému lze dospět k zdravému spánku. Protože ten je základní prevencí proti každé nemoci a poruchám jak psychickým, tak fyzickým. Specialisté na spánek mají pro tento systém odborný název:
Spánková hygiena
Dodržujte rozvrh - i o víkendech. Vaše tělo se naučí vypínat, jestliže budete chodit do postele a vstávat přibližně ve stejnou dobu každý den. Jestliže se nevzdáte víkendových odpoledních šlofíků, hrozí vám bezesná nedělní noc. Nejvíce si oddechnete, když to zalomíte brzo. Studie dokazují, že nejzdravějšího osmihodinového spánku se vám dostane mezi desátou večer a šestou hodinou ranní. Budete mnohem více odpočati, než když zalehnete o půlnoci a vstanete v osm ráno. Pravidelné cvičení je rovněž účinné, ale ne těsně před spaním. Každá fyzická zátěž totiž navyšuje čas, který tráví vaše tělo v hlubokém spánku. To je právě to stadium, během kterého lidský organismus obnovuje buňky a dává dohromady celý imunitní systém. Cvičit byste ale neměli později než tři hodiny před spaním. Jinak budete prostě příliš rozjetí a na spánek můžete zapomenout. Víme, že kofein je životabudič, ale mnohdy silnější, než bychom tušili. Přestože vědci doporučují dávat si poslední kafíčko ne později než šest hodin před spánkem, je tato okolnost diskutabilní a u každého se projevuje jinak. Někteří Francouzi si například dávají kafe i večer před spaním a věří, že to je přesně to, co je ráno probudí. Jaké návyky si vypěstujete, tak budete spát. Cigareta před spaním vás nemusí zrovna uklidnit, nýbrž na několik hodin pěkně vynervovat. Stejně tak se nenechte zmást alkoholem. Po sklence nebo po dvou možná nemyslíte na nic jiného než na postel. Jenomže jakmile alkohol vyprchá, váš spánek bude nárazový a přerývaný neklidem. Vydatný spánek vám nepřivodí ani těžká večeře. Vaše tělo si nemůže odpočinout, když musí vynakládat velkou energii na trávení. Odborníci proto doporučují jenom lehké jídlo a ne později než kolem půl sedmé večer. Na druhé straně je ovšem nesmysl chodit spát o hladu. Těžce se usíná, když vám kručí v žaludku. V tom případě je dobré sáhnout například po sušenkách nebo krekrech. Nacházejí se v nich uhlohydráty a ty můžou upravit hladinu serotoninu - látky, která lidský spánek značně ovlivňuje. Jestliže dodržujete spánkovou hygienu a pořád každé ráno cítíte únavu, možná trpíte jednou z následujících poruch. Jejich nebezpečí spočívá hlavně v tom, že na první pohled se zdají být neškodné, snadno řešitelné, nebo o nich ani nemusíte vědět.
Spánkový bruxismus
Lidově řečeno, bruxismem trpíte tehdy, když se vaše čelisti v noci svírají a vydávají ten děsně otravný a rozhodně nesexy zvuk - skřípění zubů. Přestože lidé trpící touto poruchou si většinou ze začátku nejsou ničeho vědomi, nespavostí kvůli tomu trpí ti, co spí vedle. Partnerka vám možná do smrti bude vyčítat noční můry, které v ní vyvolaly vaše zápasící zuby - pokud vás do té doby neopustí. A ti, co spí sami, si možná něco uvědomí, až se objeví komplikace: bolesti všech zubů a čelistí, různé bolesti hlavy, chronické bolesti obličeje a otoky v dutině ústní. Dodnes není úplně jasné, co bruxismus způsobuje. S určitostí lze ale říct, že větší náběh k této poruše budou mít ti, co se vystavují stresu, překypují hyperaktivitou, nebo ti, kdo holdují cigaretám, kafíčku a alkoholu. Odstranění této poruchy závisí na jejím původu. Jestliže je to důsledek vašeho stresu, nelze jinak než začít praktikovat různá meditační cvičení a snažit se po práci hezky hodit do klidu. Můžete zkusit použít i gumové preparáty pro fixaci zubů nebo různé léky pro uvolnění svalstva.
Syndrom práce na směny
Jestliže máte nepravidelnou pracovní dobu, váš organismus bude totálně rozhozený a nebude schopný usnout, dokud definitivně nezkolabujete. V tomto případě na vás čekají migrény, potíže s koncentrací, nedostatek energie a samozřejmě později těžká insomnie. Když už nemůžete dát výpověď a práci totálně pověsit na hřebík, nemáte jinou možnost než přizpůsobit veškeré svoje vedlejší aktivity spánku. Ve jménu přípravy se vyhýbejte slunečnímu světlu a cestou domů noste tmavé brýle. Snažte se omezit veškeré stimulanty a po práci si jděte lehnout hned, jak je to možné. Dbejte na to, abyste usínali v tmavém a tichém prostředí.
Spánková apnoe
Apnoe je jedna z nejběžnějších poruch spánku. Projevuje se krátkými přestávkami v dýchání v po sobě opakujících se periodách. Tyto pauzy trvají od několika vteřin až po minuty a mohou se objevit třicetkrát i víckrát za hodinu. Člověk se většinou znovu nadechne, ale to se neobejde bez hlasitého chrápání nebo dušení. Lidé trpící touto poruchou se cítí nesmírně unaveni hned po probuzení, protože jejich povrchové dýchání se bránilo upadnutí do hlubokého spánku. Tato porucha může mít i smrtelné následky. Jedna z jejích příčin může být nadprůměrná uvolněnost jazyka nebo hrtanového svalstva, enormní velikost jazyka či mandlí, ale i nadváha, kvůli které jsou dýchací cesty blokované tukovou tkání. U některých lidí může k apnoe dojít i kvůli nevyvážené činnosti mozkových center řídících dýchání. Proto je léčba složitá. Od drastických zásahů, kvůli kterým se musí hubnout, přestat kouřit, nebo dokonce si jít k chirurgovi lehnout pod nůž, až po omezení příznaků apnoe dýchací maskou, která pod jemným tlakem vhání vzduch do hrtanu, aby dýchací cesty zůstaly otevřené.
Rakovina prostaty
Další oblastí, kterou by si měl každý chlap hlídat, je prostata. A to nejen z důvodu klidného spánku, aby polovinu noci nestrávil bolestivým čekáním nad záchodem. Přestože prostata je kvůli televizním reklamám, ve kterých nás otravuje obličej staršího bezpohlavního pána, téma známé i malým dětem, hodnotných podrobností víme o této jedinečně nejproblémovější chlapské věcičce málo. Prostata je žláza velikosti vlašského ořechu. Nachází se před konečníkem a pod močovým měchýřem. Její hlavní funkcí je chránit a vyživovat spermové buňky prostřednictvím speciálního roztoku, který dodává do spermatu. Její další vlastností je, že je nejčastějším místem rakovinového nádoru. Ještě nějaké pochybnosti o tom, že je nutné včas věnovat pozornost tomuto „oříšku?“ Prostata by za normálních okolností neměla měnit svoji velikost. U starších mužů se ovšem může zvětšovat. Tomu se říká benigní prostatická hyperplasie (BHP) a je příčinou častých výletů na toaletu a bolestí během močení. Pak se prostata může také zanítit, když chytnete třeba nějakou infekci - odborně se tomu říká prostatitida. Nebojte, ještě pořád to není rakovina. Valná většina rakovinových onemocnění prostaty začíná ve chvíli, kdy se žlázové buňky zblázní, začnou být agresivní a vymykají se kontrole. Jakmile se jejich DNA poškodí, stávají se buňky karcinogenními. Chovají se abnormálně, dělí se mnohem rychleji, a tak vzniká nádor, který se pak prostřednictvím krevního oběhu může rozšířit do dalších částí těla. Rakovina prostaty je pro muže to samé co rakovina prsu pro ženy. Máme ale tu nevýhodu, že si nádor sami po hmatu nenajdeme. Může to udělat jedině doktor, a to tak, že jeho prst, v rukavici a obalený lubrikantem, na chvíli navštíví náš konečník. Lze si ovšem všimnout některých signálů. Červené varovné světlo bliká ve chvíli, kdy se v moči objeví krev. Jestliže nás do pozoru neuvede partnerka, ani kdyby seděla v sexy oblečku na nejnovějším porsche, příčinou nemusí být jenom stres nebo přemíra alkoholu, ale právě nádor. Stejně tak by bylo vhodné vyhledat urologa v případě, když se objeví nečekané bolesti v bedrech, v oblasti pánve a nebo i v žebrech. To je už ale poslední zvonění, protože lze s největší pravděpodobností předpokládat, že nádor se rozšiřuje. Přestože k rakovině prostaty jsou muži nejnáchylnější až po šedesátce, je bezpodmínečně nutné věnovat se prevenci co nejdříve. Nejméně příjemným opatřením je omezování. Měli bychom omezit tuky, červená masa a samozřejmě alkohol. Náš jídelníček by měla tvořit hlavně zelenina, zejména rajčata, brokolice, květák a jídla bohatá na nasycené mastné kyseliny. A místo předkrmu nebo moučníku samozřejmě ovoce. Další věcí je fyzická aktivita. Čím více se budeme hýbat a sportovat, o to více snižujeme riziko tohoto onemocnění. Třešnička na závěr: studie dokázaly, že vysoká frekvence ejakulace má ochrannný účinek. Naše sperma by nás mělo opouštět nejméně dvacetkrát za měsíc. Takže dámy, žádné odmlouvání, protože my to máme na předpis! Nejde nám jen o sex. Jde nám o život!
Obezita
Tuk se ukládá na nechtěných místech. Například při rezistenci na leptin se přebytečný tuk ukládá kolem pasu, blízko jater. Tím narušuje činnost inzulinu, vzniká rezistence na inzulin, cukrovka a roztáčí se spirála stárnutí. Tuk snižuje průchodnost cév a následně způsobí infarkt myokardu. Obezita mužského typu (androida) je dokonce rizikovější než obezita ženského typu. Pro mužskou obezitu je typický mohutný týl a velké břicho, zatímco ženská obezita se vyskytuje v dolní části těla v oblasti boků a stehen. Tloustnutí je vedle jiných příčin závislé na nesprávném stravování a na nedostatku vitaminů, minerálů a stopových prvků. Trpíte-li nadváhou, spalujete cukr. V jakémkoli věku znamená vyšší procento tělesného tuku to, že nespalujete tuk, ale ukládáte jej. Nespalujete-li tuk, spalujete cukr, to znamená svalovou hmotu a bílkoviny v kostech (z nichž vyrábíte cukr). Nejen rychleji stárnete, ale váš oslabený organismus se hůře brání nemocem. U obézních lidí se mnohem častěji objevují křečové žíly, které nejsou pouhou kosmetickou vadou. Psát tady o prevenci obezity je nošením dříví do lesa. Stačí, když se vrátíte o odstavec zpět, a mělo by vám být vše jasné. Asi nejdůležitější je mít jednu zásadní vlastnost - pevnou vůli.
Onemocnění varlat
Velechoulostivý orgán je rovněž vystaven atakům zákeřných nemocí. Rakovina varlat je asi tím nejobávanějším. Je ovšem celá řada nezhoubných onemocnění, jež mohou rovněž způsobit pěknou polízanici. Varlata tvoří spermie a hormon testosteron, který je nutný pro vývoj mužských pohlavních znaků. Nejčastějšími onemocněními varlat jsou vodní kýla (zmnožení tekutiny v obalech varlete, jež může dosahovat velkých rozměrů), varikokéla (rozšíření žil varlete, prosvítají modré cévy při horním pólu varlete), spermatokéla (dutinky v nadvarleti jsou vyplněny tekutinou), torze varlete (náhlé, bolestivé přetočení varlete kolem své osy, kdy dochází k zaškrcení cév vyživujících varle a je nutné okamžité chirurgické ošetření). Jedinou prevencí je samovyšetření, a jakmile se vám něco nezdá, rovnou cestou k urologovi.
Braňte se, ať z vás není uslintaný idiot
Nejčastějším průvodcem demence je ten fiktivní Němec, který nám bude pořád schovávat věci.
Řeč je o postrachu stáří - Alzheimerovi. Lze jej nevpustit, jenomže bariéry si musíme vystavět preventivně už teď.
1. Jezte zdravě. Zdravá jídla a vyvážený jídelníček nejsou prospěšné jenom tělu, nýbrž i mysli. Riziko nemoci snižují veškeré přírodní antioxidanty jako rajčata, sladké brambory, špenát, mrkev, pomeranče a všechny bobulovité ovocné plody.
2. Nepijte alkohol. Může mít totiž obrovský vliv na formování a obnovování dlouhodobé paměti. Některé studie dokazují, že existuje přímý vztah mezi množstvím vypitého alkoholu a výpadky paměti. Čím více pijete, tím méně si pamatujete. To ostatně znáte.
3. Fyzička. Svalová aktivita zlepšuje krevní oběh a jeho kvalita je zásadní prevencí ztráty paměti. Krev pak v mozku cirkuluje mnohem lépe, ten se okysličuje a buňky odumírají pomaleji.
4. Posilujte mozek. Jakékoliv namáhání mozku je stejné jako namáhání bicepsů. Usnadňujete tak neuronovým mozkovým buňkám vytvářet nová vzájemná spojení. To je způsob, kterým buňky mezi sebou komunikují.
5. Nebraňte se doplňkům posilujícím paměť. V každé lékarně dostanete nespočet přípravků posilujících paměť. Nejde o chemikálie, ale o tablety na přírodní bázi. Jsou to všechny antioxidanty, které eliminují pohyb volných radikálů v mozku a také bylinky, které chrání nervové buňky. Nejúčinnější je gingko.