Jdi na obsah Jdi na menu
 


VOLBA PREZIDENTA (V.KLAUS vs. J. ŠVEJNAR)

8. 2. 2008
V.KLAUS vs. J.ŠVEJNAR
Spolupráce také s www.novinky.cz

ON-LINE REPORTÁŽ: Volba prezidenta začala, veřejně

  foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Senát a Sněmovna na společné schůzi ve Španělském sále Pražského hradu volí prezidenta republiky. Rozhodovat budou mezi kandidátem ODS Václavem Klausem a kandidátem ČSSD Janem Švejnarem. Novinky.cz volbu sledují on-line.

8. 2. 2008 09:40 - 8. 2. 2008 20:15 Aktualizováno

20:30 Parlament v prvním kole dohlasoval. Do 20:40 komise zpracuje výsledky. Pak je vyhlásí.  

20:25 Nyní hlasují senátoři o Švejnarovi, po nich budou hlasovat o Švejnarovi poslanci.

20:20 První kolo volby začalo, Senátoři hlasují o Klausovi, po nich hlasuje o Klausovi Sněmovna.

Premiér Mirek Topolánek hlasuje v prvním kole volby pro Václava KlausePremiér Mirek Topolánek hlasuje v prvním kole volby pro Václava Klause

20:17 První kolo: prezidentem je zvolen kandidát, který získal nadpoloviční většinu hlasů všech poslanců i nadpoloviční většinu hlasů všech senátorů. V opačném případě se do čtrnácti dnů koná druhé kolo volby, může být ale klidně ihned.

20:16 Senát i Sněmovna vyslovily souhlas s určenými skrutátory.

20:09 Sněmovna s návrhem na tajnou volbu nesouhlasila. Pro bylo jen 93 poslanců, proti 101. Volba prezidenta tak bude veřejná.

20:06 Senát s tím souhlasil. Pro bylo 52 a proti 21 senátorů. Teď hlasuje Sněmovna.

20:05 Vlček nechal hlasovat o tom, zda volba bude tajná. Pokud to neprojde, automaticky bude volba veřejná. Celá schůze je tak v podstatě zase úplně na začátku.

20:04 Předseda Senátu Sobotka (ODS) řekl, že dnešní den je nedůstojný Parlamentu ČR.

20:02 Šéf klubu KSČM Kováčik vystoupil a řekl, že při přijetí veřejné volby mohl být prezident zvolen už před dvěma hodinami.

20:00 Sněmovna s tímto návrhem nesouhlasila. Pro bylo jen 97 poslanců. Volba je tak stále zablokována.

19:58 Senát s tímto návrhem souhlasil.

19:55 Tluchoř znovu čte svůj návrh přijmout usnesení: O tajném způsobu hlasování se bude hlasovat, nejdříve musí být přijat nadpoloviční většinou všech poslanců a senátorů zvlášť, pokud neprojde, pak podruhé nadpoloviční většinou všech poslanců a senátorů dohromady. Pokud ani to neprojde, bude se volit veřejně.

19:53 Poslanci a senátoři odsouhlasili návrh šéfa poslanců ČSSD Michala Haška, aby jednání pokračovalo i zítra (v sobotu) od 10 hodin. Návrh podpořilo 63 z 81 senátorů a 174 z 200 poslanců.

19:48 Poslanci a senátoři odmítli návrh, aby jednání pokračovalo i po dnešní (páteční) 21. hodině. Návrh podpořilo 62 z 81 senátor, ve Sněmovně ale ani tento návrh neprošel. Podpořilo jej pouze 97 poslanců.

19:45 Tluchoř kritizuje ČSSD a KSČM, že nehlasují ani pro své vlastní návrhy. Navrhl jen, aby se mohlo jednat a hlasovat po 21 hodině.

19:41 Poslanci a senátoři odmítli procedurální návrh na to, aby jednání o nové hlavě státu pokračovalo i po dnešní (páteční) 21. hodině a zároveň pokračovalo i zítra (v sobotu) a to až do skončení prezidentské volby. V Senátu návrh prošel hlasy 73 senátorů, Sněmovna jej však odmítla, pro bylo pouze 96 poslanců.

19:31 Schůze opět pokračuje. Slovo má předseda poslaneckého klubu ODS Tluchoř, stáhl svou námitku. Navrhuje přijmout usnesení: O tajném způsobu hlasování se bude hlasovat, nejdříve musí být přijat nadpoloviční většinou všech poslanců a senátorů zvlášť, pokud neprojde, pak podruhé nadpoloviční většinou všech poslanců a senátorů dohromady. Pokud ani to neprojde, bude se volit veřejně.

19:30 Podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka je od občanských demokratů nestydaté, že svalují vinu za protahování dohody o způsobu volby na sociální demokracii. Schůzi podle něj blokuje právě ODS, která stále odmítá přistoupit na veřejnou volbu hlavy státu.

19:25 Podle místopředsedkyně poslanců KDU-ČSL Michaely Šojdrové někteří lidovci zvažují, že dají přednost tajné volbě. Vadí jim, že ČSSD chce veřejnou volbu jen pro to, že se bojí o své hlasy.

19:22 Přestávka pokračuje až do 19:30.

19:10 Šéf poslanců ODS Petr Tluchoř novinářům řekl, že je v plánu hlasovat o proceduře podle návrhu šéfa komunistů Vojtěcha Filipa. Ovšem s tím, že by proběhla jen dvě kola, v prvním by komory hlasovaly zvlášť a pokud se neshodnou, ve druhém by hlasovaly společně. Pokud v takovém klání zvítězí veřejná volba, ODS ji podle Tluchoře akceptuje.

19:01: Jan Švejnar sedí ve svém pokoji pro kandidáta a dění bedlivě sleduje. Rozhodně ho to podle slov jeho mluvčí zatím neunavuje. "Jinak má dobrou náladu a nebojí se ani toho, že se volba bude případně protahovat, i když to dnes určitě ještě pár hodin potrvá. Pan Švejnar je prostě velký bojovník zvyklý bojovat až do konce,“ řekla Novinkám mluvčí Švejnara Klára Pospíšilová.

18:20 Dohadování o způsobu volby se protahuje. Přestávka byla prodloužena do 19. hodiny. Jednat budou i předsedové senátorských a poslaneckých klubů.

17:52 Na dohadovacím řízení podle informací Novinek šéf komunistů Vojtěch Filip navrhne postup, kdy by se hlasovalo o způsobu volby stejným způsobem jako při volbě prezidenta, tedy ve třech kolech, přičemž v posledním by hlasovaly obě komory společně.

Prezident Václav Klaus s manželkou Livií zřejmě neočekávali, že se debaty o způsobu volby protáhnou až do večera.:. Prezident Václav Klaus s manželkou Livií zřejmě neočekávali, že se debaty o způsobu volby protáhnou až do večera.foto: Právo/Michaela Říhová

17:42 Byla vyhlášena další přestávka do 18:15. Vlček svolal další dohadovací řízení.

17:38 Šéf klubu ODS Tluchoř řekl, že se chtěli dohodnout, na dohadovacím se i dohodli. Ti, kdo ji navrhovali, teď tuto variantu pohřbili, řekl.

17:36 Sněmovna s tím nesouhlasí. Z 200 přítomných bylo pro 96 poslanců, 77 bylo proti.

17:34 Teď hlasuje o stejném návrhu Sněmovna.

:. Sestřih projevu Jana Švejnara před voliteli

17:34 Šéf Senátu Přemysl Sobotka (ODS) Novinkám řekl, že pokud bude výsledkem společného hlasování obou komor veřejná volba, bude to ODS plně respektovat. Prioritou pro ODS je ale tajná volba. Hovoří se o tom, že se ČSSD pokusí zabránit konání třetího kola volby již dnes, například žádostí o dlouhou přestávku na jednání klubu.

17:33 Senát s tím souhlasí. Z 81 přítomných bylo 56 senátorů pro a 17 proti.

17:30 Schůze opět pokračuje. Senát bude samostatně rozhodovat, zda souhlasí, že bude společně hlasovat se Sněmovnou o tajném způsobu volby.

:. Sestřih projevu prezidenta Klause před voliteli

16:26 Zástupci obou komor Parlamentu se dohodli, že o proceduře budou hlasovat společně. Nyní tento návrh posoudí poslanecké a senátorské kluby.

16:25 Přestávka potrvá až do 17:00.

16:16 Livie Klausová stále věří, že její manžel ve volbě uspěje. Řekla, že se Parlament musí dohodnout. "Některá vystoupení na mě působila velmi špatně,“ řekla novinářům.

16:14 "Jan Švejnar má nulovou šanci na zvolení. Cílem je jednání prodlužovat a ponižovat tak Václava Klause,“ řekl Novinkám poslanec ODS, který nechtěl být jmenován.

16:07 Šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř se v jednacím sále v průběhu pře o způsob volby radil s předsedou senátorů KDU-ČSL Adolfem Jílkem a šéfem lidoveckých poslanců Pavlem Severou.

16:05 Byla vyhlášena patnáctiminutová přestávka. Vedení obou komor se poradí.

Ministra zahraničích věcí Karla Schwarzenberga dlouhé debaty o způsobu volby unavily.:. Ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga dlouhé debaty o způsobu volby unavily.foto: Právo/Milan Malíček

15:58 Šéf Senátu Přemysl Sobotka řekl, že ODS nepočítá hlasy, hlavně chce volit prezidenta. "Jestli dnes nezačneme, budeme tu za blázny," rozčílil se v kuloárech. Vadí mu, že se Sněmovna snaží převálcovat Senát. "To nás můžou rovnou zrušit," rozhořčil se Sobotka.

15:55 Místopředseda Sněmovny Jan Kasal (KDU-ČSL) při cestě k řečnickému pultu klopýtl. Vyzval, aby se rozhodlo o způsobu volby ve společném hlasování.

15:48 Podle poslance KSČM Václava Exnera platí pro společné jednání obou komor parlamentu jednací řád Sněmovny. Proto všech 281 zákonodárců podle něj musí rozhodnout jako celek.

15:36 Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) říká, že je pro něj tajná volba jeden ze symbolů, proč byl v listopadu 89 ve stávkovém výboru.

15:32 Předseda KSČM Vojtěch Filip se přiklonil k tomu, aby se v klidu všichni dohodli, jaká bude procedura.

15:31 Senátor Milan Štěch kritizuje ODS, že chce zablokovat volbu prezidenta. Navrhuje, aby obě komory hlasovaly jako celek.

15:26 Slovo si bere poslanec ČSSD David Rath. Říká, že ho slova Bendy uráží. Připomíná ODS, že jejich středočeský hejtman Bendl byl také zvolen ve veřejné volbě. "Pojďte hlasovat, čeho se bojíte? Chovejte se jako demokraté,“ vzkázal ODS Rath.

15:22 Slovo si bere poslanec ČSSD Zdeněk Jičínský. Říká, že není jasně daná procedura. Navrhuje hlasovat o tajné volbě, pokud neprojde, bude se volit veřejně.

15:20 Benda vznáší znovu svou námitku.

15:19 Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) apeluje na ústavní tradice.

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL):. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) FOTO: REPRO/ČT

15:15 Senátor Martin Mejstřík upozornil, že Senát se na tajné volbě neusnesl. Chce veřejnou volbu. Podobně vystoupil i senátor Jiří Zlatuška. Mejstřík by rád od ODS slyšel jediný důvod, proč nechce volit veřejně.

15:12 Hašek říká, že není o čem jednat. Dohodou prý nejde obcházet zákon.

15:10 Sobotka znovu apeluje na dohodu obou komor, že se obě musí na proceduře domluvit. Znovu navrhuje hodinovou přestávku na dohadovací řízení.

15:04 Hašek se omlouvá veřejnosti, že musí poslouchat posledních pět hodin, to co poslouchá. Jde prý o procedurální problém.

15:05 Místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) napadá slova Zaorálka a přiklání se k Bendovi.

15:04 Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) požádal o hodinovou přestávku na dohadovací řízení o návrzích na způsob volby.

Šéf Senátu Přemysl Sobotka (ODS):. Šéf Senátu Přemysl Sobotka (ODS) FOTO: REPRO/ČT

15:01 Místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) vystoupil a varoval, že, pokud námitku Bendy odhlasují, bude tím porušen zákon.

14:49 Poslanec Marek Benda z ODS a podal procedurální námitku, ve které napadá, že předseda Sněmovny na začátku schůze řekl, že nechá hlasovat nejdříve o tajné volbě a pak automaticky se hlasuje veřejně. Benda navrhuje, aby se o obou variantách hlasovalo v obou komorách.

14:53 Hovoří předseda poslanců ČSSD Michal Hašek. Hájí Švejnara a obhajuje veřejnou volbu prezidenta, aby se zamezilo kuloárním spekulacím.

14:38 Slovo má předsedkyně poslaneckého klubu SZ Kateřina Jacques. Hovoří ve prospěch Jana Švejnara.Chce konstruktivního prezidenta, který nebude válčit se soudy. ČR podle ní potřebuje prezidenta, kterého bude respektovat zahraničí.

14:36 Poslanec ODS Petr Bratský Novinkám potvrdil, že občanští demokraté nebudou bránit veřejné volbě prezidenta republiky. Nechtějí blokovat jednání, plánují docílit zvolení prezidenta již během páteční schůze.

14:35 Společná schůze Sněmovny a Senátu, na které se volí prezident ČR, po pauze na oběd pokračuje.

14:30 Sejdeme se určitě na dohadovacím řízení, z něhož by vzešlo usnesení, že se bude o způsobu volby hlasovat 281 děleno dvěma, řekl Jiří Stříteský, předseda senátorského klubu ODS.

14:00 Občanští demokraté podle kuloárních informací počítají jisté hlasy pro svého kandidáta Václava Klause. Pokud by došli k tomu, že Klaus může získat více než 141 hlasů potřebných ke zvolení ve třetím kole, přikloní se k veřejné volbě.

13:13 Pode informací ČT zvažuje ODS podporu veřejné volbě, aby se procedura urychlila.

12:57 Vlček vyhlásil přestávku na oběd. Zákonadárci se mají sejít opět ve 14:30.

12:55 Mejstřík zkritizoval Klausovo působení v úřadu prezidenta, prosazuje veřejnou volbu. Projev prokládá četnými latinskými citáty.

12:45 "Jan Švejnar nemá šanci ani v tajné, ani ve veřejné volbě. Ty hlasy mu nevycházejí,“ řekl Novinkám jeden z levicových poslanců, který si nepřál být jmenován.

12:42 Slova se ujal senátor Martin Mejstřík. Václav Klaus před jeho projevem opustil sál.

12:40 Bývalý předseda KSČM Miroslav Grebeníček Novinkám řekl, že bude respektovat usnesení strany a hlasovat pro veřejnou volbu. Koho bude volit, odmítl říci, jméno ale prý bude stejné jak při veřejné, tak tajné volbě.

12:39 Paroubek vyjádřil Klausovi i respekt za jeho roli při formování státu. Narozdíl od Václava Havla a Miloše Zemana však neumí odejít, uzavřel Paroubek s tím, že ten čas nastal.

Poslanci ČSSD a Strany zelených poslouchají debaty o formě volby.:. Poslanci ČSSD a Strany zelených poslouchají debaty o formě volby. FOTO: REPRO/ČT

12:34 Paroubek se pustil do Klause: Nechceme za prezidenta toho, kdo sliboval, že nebude zasahovat do činnosti vlády, a pak vetoval jeden zákon za druhým jen vládám ČSSD. Také nechceme prezidenta, který odmítá rovnost mezi 100 poslaneckých mandátů nalevo a napravo od politického středu.

12:30 V mnoha ohledech jsou nám jeho postoje blízké a bližší než pohledy Václava Klause, i když není socialista a v mnohém se lišíme, řekl Paroubek na adresu Švejnara. Má prý také největší šance Klause porazit.

12:28 Ze Švejnara se stal plně respektovaný a podporovaný protikandidát současného prezidenta, řekl v úvodu projevu Jiří Paroubek.

12:25 Vlček oznámil, že kolem 13:00 bude přestávka na oběd. Slova se ujímá předseda ČSSD Jiří Paroubek.

12:06 Slova se ujímá poslanec KSČM Miroslav Grebeníček. Mluví o politické svobodě. Kritizuje ČSSD za pomoc při zvolení Václava Klause v roce 2003. Klaus tehdy podle něj projevil velkou výdrž, ale nesplnil své předvolební sliby, že bude prezidentem všech občanů. Klaus podle něj ale odvedl lepší výkon než jeho předchůdce Václav Havel. „Chtělo by to konečně změnu,“ řekl Grebeníček.

11:58 Čunek oceňuje slušnou kampaň obou prezidentských kandidátů. Podle něj to byl posun na politické scéně. Máme před sebou dva dobré kandidáty, řekl.

11:54 „Je evidentní, že občané přestali věřit svým politikům. Neumíme naslouchat. Já bych chtěl, aby příští prezident vedl politickou reprezentaci, aby se vrátila ke slušnosti a respektu,“ ukončil projev Filip. Slovo má předseda lidovců a senátor Jiří Čunek.

11:51 Filip kritizuje zhrubnutí politiky a Klause viní z toho, že z pozice prezidenta neobrušoval hrany. Nevěří ani slibům Švejnara. Ptá se: Budeme mít americký radar?

11:41 Slovo má předseda KSČM Vojtěch Filip. Kritizuje neochotu stran jednat o jiných nadstranických kandidátech.

11:38 „Nastal čas pro změnu, ukončil projev Bursík.

11:35 Bursík tvrdě kritizuje Klause za jeho postoje k problematice ochrany životního prostředí. Klaus nahlas protestuje a nesouhlasně gestikuluje. Hovoří o atmosféře strachu kolem volby prezidenta a podivuje se nad ní.

Prezidentský kandidát s šéfem Strany zelených Martinem Bursíkem.:. Prezidentský kandidát s šéfem Strany zelených Martinem Bursíkem.foto: Milan Malíček

11:30 Šéf zelených Martin Bursík kritizuje schůzky lobbistů před prezidentskou volbou. "Jan Švejnar může vykonat ještě mnoho dobrého pro Českou republiku jako prezident a já věřím, že se mu této příležitosti dostane," uvedl Bursík. Klause označil za eurofoba. "Potřebujeme evropského a světového prezidenta, a tím je Jan Švejnar," dodal.

11:28 Komunističtí zákonodárci nejsou jednotní v tom, zda podpoří veřejnou nebo tajnou volbu hlavy státu. Veřejnou volbu jim doporučilo zasedání stranického výkonného výboru. Pro tajnou volbu se již vyslovili Miroslav Grebeníček a Václav Exner.

11:26 Slovo má předseda Strany zelených Martin Bursík.

11:25 Gajdůšková označila Klause za nedůvěryhodného a egocentrického. Senátoři ČSSD ho proto nepodpoří, chtějí volit veřejně.

11:23 "Příběh Jana Švejnara je pohádkou o českém Honzovi, kterého z té pece vyhnali do světa, aby se obohacen vrátil do své země," míní Gajdůšková. Švejnarův osud přirovnala k osudu Karla IV.

11:22 Podle Gajdůškové Klaus nesplnil ani své vlastní sliby. "Kandidátem senátorského klubu ČSSD je Jan Švejnar," uvedla.

11:19 Senátorka ČSSD Alena Gajdůšková kritizuje Klause. Vadí jí jeho názory na EU a přijetí eura. "Skutečně lidé chtějí v čele státu člověka, který řekl o Listině práv a svobod, že zaplevelila zákony," zeptala se Gajdůšková.

11:14 Slovo má senátorka za ČSSD Alena Gajdušková. Uvádí důvody pro volbu Jana Švejnara.

11:13 Topolánek poděkoval Klausovi za prvních pět let jeho prezidentování. Volte odpovědně a svobodně, řekl zákonodárcům Topolánek a projev ukončil.

11:11 Je to člověk idejí, konzervativní myslitel, řekl Topolánek o Klausovi. Klaus je to, čemu se říkalo dobrý český vlastenec, řekl. "Česká republika má prezidenta v dobrém slova smyslu exkluzivního," uvedl Topolánek ve svém projevu.

11:06 V souvislosti s Klausem Topolánek mluvil o pozitivním kriticismu.

11:04 Kandidátem většiny občanů, ODS i mým je Václav Klaus, řekl Topolánek.

11:02 Slovo má premiér a předseda ODS Mirek Topolánek. Zmínil nedůstojné tahanice a snahy kontrolovat volbu prezidenta.

Premiér Mirek Topolánek řekl, že tahanice kolem způsobu hlasování volbu prezidenta znevažují.:. Premiér Mirek Topolánek řekl, že tahanice kolem způsobu hlasování volbu prezidenta znevažují.

11:01 „Nabízím vám společný projekt vrátit politice úctu v očích veřejnosti,“ řekl Švejnar s důrazem na slušnost a respekt. Poprosil zákonodárce o podporu a projev ukončil. Následoval zhruba stejně dlouhý potlesk jako po projevu Klause.

10:56 „Mým jednáním vás nezaskočím, budu jednat transparentně a budu držet slovo,“ prohlásil Švejnar. Ujistil, že nebude vstupovat do politických sporů a bude je velmi uvážlivě komentovat.

10:48 „Věřím v Českou republiku, jen věřit ale nestačí,“ řekl Švejnar s tím, že chce přispět k úspěchu země. Jako své téma nabídl: Česká republika bez bariér.


10:46 Slova se ujal Jan Švejnar. „Úcta, služba a odpovědnost,“ jsou jeho první slova.

10:45 Klaus ukončil svůj projev a poděkoval za pozornost. Následoval potlesk.

10:36 Klaus vysvětluje některé kroky v roli prezidenta. Prohlásil například, že všechny milosti, které udělil, dostatečně vysvětlil.

Premiér Mirek Topolánek (dole), předseda Senátu Přemysl Sobotka (vlevo) a předseda Sněmovny Miloslav Vlček sledují projev Václava Klause.:. Premiér Mirek Topolánek (dole), předseda Senátu Přemysl Sobotka (vlevo) a předseda Sněmovny Miloslav Vlček sledují projev Václava Klause.

10:30 Klaus uvedl, že jeho jednání bylo nadstranické. K vetům přistupoval jen po velkém uvážení, řekl. Jejich velký počet byl podle něj dán narychlo předloženými návrhy před koncem volebního období.

10:27 Podle Klause jeho funkční období nebylo plné klidu a politické stability. Připomněl, že se na tradičním novoročním obědě v Lánech setkal se čtyřmi premiéry, byl u dvou vládních krizí a výměn premiérů.


10:23 Jako první podle losu vystupuje Václav Klaus. Požádal zákonodárce o podporu. "Je mi ctí, ucházet se o vaše hlasy, " řekl Klaus.

10:22 Vlček navrhuje, aby se volilo tajně. Pokud to nebude schváleno, bude se automaticky volit veřejně.

Jan Švejnar přichází na společnou schůzi obou komor parlamentu:. Jan Švejnar přichází na společnou schůzi obou komor parlamentu

10:19 Zákonodárci návrh schválili.

10:13 Vlček navrhuje poslancům a senátorům vyslovit souhlas s účastí prezidentských kandidátů na společné schůzi.

10:05 Prezidentský kandidát Jan Švejnar doufá, že k volbě prezidenta dojde dnes a budeme tak znát jméno nové hlavy státu.

10:07 Vlček v úvodní řeči vyzval poslance a senátory k zodpovědnosti.

10:04 Současný prezident Václav Klaus si podal ruku se členy vlády.

10:02 Předseda Sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) zahajuje společnou schůzi Sněmovny a Senátu. V sále je zatím velký hluk.

10:00 Poslanec KSČM Miroslav Grebeníček na dotaz, koho bude volit, odpověděl: "Toť otázka. Přiznám se, že se vší pravděpodobností vystoupím v rozpravě. A kdybych měl hledat dominantu mého vystoupení, tak asi budu konstatovat, že nejsou žádné alternativy. Jsou to dva takřka totožní kandidáti. Jsou to výrazné osobnosti, ale ani jedna nenaplňuje moji představu o odkazu TGM." Grebeníček ale odmítl, že by jeho stanovisko znamenalo, že vhodí bílý lístek.

Prezident Václav Klaus přichází na jednání Senátu a Sněmovny:. Prezident Václav Klaus na jednání Senátu a Sněmovny

09:50 "Domnívám se, že Sněmovna a Senát jsou důstojné komory a nepřipustí, aby se z toho stala fraška," řekl přeběhlík Miloš Melčák. Nebrání se tomu, aby jednání trvalo až do noci.

09:43 "Myslím, že není důvod k nerozvitě," řekl při příchodu předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Jedna nula pro Jana Švejnara," otipoval výsledek dnešního klání na Hradě. Paroubek prožil klidné ráno, jeho manželka mu připravila dobrou snídani. Zato předseda komunistů Vojtěch Filip toho příliš nenaspal. "Měl jsem dlouhá jednání, do postele jsem se dostal až v jednu hodinu," řekl Filip.

9:35 "Cítím se dobře, obávám se, že to bude komplikované a přeji si, aby Václav Klaus byl zvolen, a to pokud možno bez velkých komplikací," uvedl poslanec ODS Vlastimil Tlustý. Také on se vybavil talismanem pro štěstí, miniaturní myškou.

Španělský sál se v pátek ráno začal zaplňovat zákonodárci.:. Španělský sál se v pátek ráno začal zaplňovat zákonodárci.

9:30 "Moc jsme sice nespali, ale nálada je dobrá, protože jsme před půl rokem ani netušili, jak dalece to můžeme dotáhnout," sdělil Novinkám předseda Strany zelených Martin Bursík.

9:22 Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach rozdával při příchodu na jednání úsměvy. "Věřím, že volba proběhne důstojně," řekl Novinkám. Na volbu si sice nevzal talisman, ale vybavil se fotoaparátem.

9:20 Poslanci a senátoři se postupně scházejí na společnou schůzi Sněmovny a Senátu. Dorazil premiér Mirek Topolánek (ODS). Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) se stále necítí fit, s nadsázkou uvedl, že by si dokázal představit jinou rekonvalescenci, než účast na volbě. Senátor Jaroslav Kubera (ODS) si vzal s sebou talisman - malého plyšového medvídka. "Máme tak dva hlasy," řekl s úsměvem.


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář