Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vlaková tragédie

8. 8. 2008

Při vlakovém neštěstí ve Studénce až 10 mrtvých a desítky zraněných

  

Při neštěstí vykolejila lokomotiva a šest vagónů.  

Ve Studénce na Novojičínsku narazil v pátek kolem 10:30 rychlík EuroCity do rozestavěné mostní konstrukce. Na místě je podle prvních informací devět nebo deset mrtvých a asi padesát zraněných. Vlak místem projížděl rychlostí 140 kilometrů v hodině.

8. 8. 2008 10:57 - 8. 8. 2008 12:00 Aktualizováno - STUDÉNKA

"Je to hrozné, je to katastrofa. Podle informací, co mám, je nejméně deset lidí mrtvých," řekla Michalková - Šálková.

„Na místě je do desítky mrtvých, podle prvních odhadů devět až deset, ale může se to měnit,“ řekl Novinkám mluvčí severomoravských záchranářů Lukáš Humpl. „Zraněných je zhruba pět desítek, povoláváme posily, jsou tu desítky sanitek, z domova přijíždějí i další zdravotníci v civilu,“ dodal.

Podle Jana Kučery z Drážní inspekce spadl most těsně před projíždějící vlak. Vykolejila lokomotiva a šest vagónů. Ty jsou naskládány na sobě. Mezi mrtvými je podle něj i strojvůdce.

Mluvčí severomoravských hasičů Petr Kůdela řekl, že na místě je odhadem asi sto zraněných. "Zatím jsme vyprostili asi dvacet lehce zraněných. Na místě zasahuje 16 hasičských jednotek,“ řekl Kůdela.

"Dnes jsem se podruhé narodila. Vyvázla jsem jen se škrábanci, ale ve vagóně se mnou seděla starší paní, kterou museli hasiči vyprostit pomocí autogenu," řekla Právu jedna z cestujících. Doplnila, že vlak byl plný lidí.

Vlak EuroCity Comenius byl na cestě z polského Krakova do Prahy a místem podle mluvčího Drážní inspekce Jana Kučery projížděl velkou rychlostí. "Jel rychlostí asi 140 kilometrů za hodinu a narazil do spadlé části silničního mostu, který se opravoval. Zraněných je na místě hodně, škoda je velká,“ uvedl mluvčí drážní inspekce Jan Kučera.

Trať z Přerova do Ostravy je uzavřena.

Největší vlaková neštěstí v ČR
1.9.2007 - Dva motorové osobní vlaky se srazily mezi zastávkami Pražák a Svinětice u Vodňan na Strakonicku. V soupravách cestovalo celkem 25 lidí. Lehké zranění utrpělo 12 lidí a jedna žena byla zraněna středně těžce.
22.7.2004 - Při čelní srážce dvou osobních vlaků u obce Blanice na Strakonicku zemřel na místě čtyřiašedesátiletý muž z Prahy. Druhou obětí se stala žena, která po několika dnech zemřela na následky těžkého zranění hlavy. Zraněno bylo 29 osob, z toho 16 těžce.
13.7.2002 - Na trati mezi Křímovem a Rusovou na Chomutovsku se srazily dva osobní vlaky. Zraněno bylo celkem 13 lidí; dva cestující byli zraněni těžce.
7.7.1997 - na trati podemleté vodou v důsledku rozsáhlých povodní nedaleko Suchdola nad Odrou a Přerovem vykolejil mezinárodní rychlík Sobiesky z Vídně do Varšavy. Zraněno bylo 64 osob, z toho 10 těžce.
9.12.1996 - srážka motorového osobního vlaku s nákladním u stanice Sedmihorky (okres Semily) na trati Turnov-Hradec - Králové. Nehodu zavinil strojvedoucí osobního vlaku, který vyjel bez svolení výpravčího ze stanice na trať, kde v protisměru přijížděl nákladní vlak. Jeden mrtvý, 66 zraněných, z toho 17 těžce.
24.6.1995 - srážka osobního motorového jednovagónového vlaku se čtyřmi nákladními vagóny u obce Krouna na trati mezi Poličkou a Skutčí v okrese Chrudim. Ve vlaku bylo 23 osob, zemřelo 19 lidí, čtyři byli zraněni.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář