Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velikonoční, patchworková vajíčka a kraslice

23. 3. 2008
Něco jsem sehnal od babiček a známích něco z brožur....


Konfetová vajíčka
Konfetová vajíčkaSvátky jara Velikonoce se nerozlučně pojí s barvením a zdobením vajíček. Dříve se darovávala barevná vajíčka v syrovém stavu, protože jedině tak se zachovala jejich magická moc. Dnes se již tato tradice nedodržuje a vajíčka se rozdávají buď vyfouklá nebo uvařená. O Velikonocích si asi každý najde chvilku a obarví si nějaké to vajíčko pro radost, anebo na ozdobení svátečního stolu. Avšak ne každý je zručný tak, aby svá vajíčka mohl krášlit voskem a vytvářet složité ornamenty. Velice jednoduché a přitom hezké je zdobení vajíček polepováním barevným papírem. Barevná papírová kolečka nebo proužky dokáží na vajíčku vykouzlit zajímavé obrazce. Z různobarevných papírů můžeme nůžkami nastříhat úzké proužky a děrovačkou vyďobat kolečka. Možná doma najdeme staré konfety a serpentiny z plesu, které se také dobře hodí k polepování vajíček. K lepení používáme netoxická lepidla, vhodné může být nějaké disperzní lepidlo. Při samotném lepení dáváme pozor, abychom zbytečně neznečistili obarvený povrch vajíčka lepidlem, protože lepidlo zanechává skvrny. Z koleček můžeme skládat barevné květinky, proužky, kosočtverce a spoustu jiných ornamentů. Použijeme-li proužky, naše vajíčka budou vypadat trochu skotsky a velmi moderně. Hotová vajíčka vypadají pěkně položená na zeleném koberci z řeřichy nebo z osení, zasetého v květináči či hluboké misce.

Potřeby a materiál k polepování vajíček:
1. Nůžky
2. Děrovačka
3. Netoxické lepidlo
4. Barevný papír
5. Konfety a serpentiny

Konfetová vajíčka

Přirozená barviva z našich kuchyní na velikonoční vajíčka
Je dvojí způsob, jak takto obarvit vajíčka. První je za studena, když se uvaří vejce a barvivo zvlášť. Po vychladnutí barviva se uvařená vejce do něho ponoří na 5-10 min. a potom se osuší.

Tímto způsobem získáme jemných, průsvitných nádechů různých barev. Může se nám však stát, že pokud vejce stále neobracíme, barva chytí nestejnoměrně. 

Druhý způsob je za tepla, když se vejce vaří se zdrojem barviva dohromady. Takto získáme ostřejších barev a stejnoměrnějšího obarvení. Teplota napomůže barvivu vsáknout do skořápky. 


Návod:
Na obarvení 8 vajec použít 900 ml vody se dvěma lžícemi octa. Vložit vejce do kastrolu a zalít je vodou tak, aby je překrývala asi o 3 cm. Přidat přirozený zdroj barviva, přivést do prudkého varu, snížit teplotu a vařit po 20min. Vyjmout vejce a opláchnout je vlažnou vodou. Pro ještě sytější barvu, nechat vejce ponořené v barvivu a dát do chladničky přes noc. 

Sytě hnědá vajíčka: uvařit vejce v 900 ml kávy 

Světle růžová vajíčka: uvařit 340 g balíček zmrazených brusinek v 900 ml vody s octem. 

Tmavě růžová vajíčka: uvařit 4 hrnky nakrájených červených řep v 900 ml vody s octem. Stejně připravená vajíčka, když se ihned po uvaření opláchnou vlažnou vodou, se změní na barvu bezovou. 

Zlatavá vajíčka: se docílí použitím 3 lžic kurkumy na 900 ml vody s octem. 

Vejce barvy sieny pálené: uvařit 900 ml vody s octem a 4 napěchovanými hrnky slupek z hnědé cibule. 

Tmavě levandulová vajíčka: uvařit 900 ml vody s octem a 4 hrnky zmrazených borůvek. 

Světle modrá vajíčka: 2 hlávky červeného zelí na hrubo nakrájeného, uvařeného v 2.7 litru vody s 8 lžícemi octa. Vejce ihned opláchnout ve vlažné vodě. 

Tmavě modrá vajíčka: stejně uvařená jako světlemodrá, ale ponechaná v barvivu v chladničce přes noc. 

Žlutozelená vajíčka: uvařená v kurkumě a potom namočená ve studené barvě z červeného zelí. Podobné barvy se docílí použitím zelených vršků nové mrkve. 

Jemně žlutá vajíčka: s přidáním pomerančové kůry.Velikonoční kraslice

Velikonoční kraslice Velikonoční kraslice

Velikonoce, krásné jarní svátky, máme neodmyslitelně spojené s malovaným vajíčkem. Zajímavé jsou nejen tradiční české techniky, ale i současné způsoby zdobení vajec. Klasická kraslice je z vyfouklého, nejlépe bílého vajíčka. Skořápka musí být před vlastní tvorbou umytá, odmaštěná a suchá.

Jednou ze starých českých technik je vosková batika. A to buď pomocí špendlíku připevněného na dřívku nebo pomocí „stužky“.

Batika pomocí špendlíku

Velikonoční kraslice Velikonoční kraslice

Špendlík připevníme na dřívko nebo konec dřevěné tužky a jeho hlavičku namáčíme do horkého včelího vosku. Vzor tvoříme z teček a kapiček na bílém vejci. Po dokončení vajíčko namočíme do studené barvy na vejce. Po obarvení a zaschnutí nahříváme kraslici nad plamenem a hadříkem stíráme vosk. Vznikne nám tím barevné vajíčko s bílým vzorem.

Chceme-li mít vajíčko vícebarevné malujeme voskem nejprve ty části vzoru, které mají zůstat bílé. Skořápku potom obarvíme ve světlejší barvě (žlutá, oranžová) a dále pokračujeme v malbě voskem. Vzniklý vzor nyní bude žlutý (oranžový). Proces opakujeme, dokud není vzor celý. Postupujeme od nejsvětlejších barev k tmavším. Ideální je použít tři barvy. Na závěr odstraníme vosk.

Batika pomocí „stužky“

Velikonoční kraslice Velikonoční kraslice

Stužka je dřívko na konci rozříznuté, do kterého je vložena úzká kovová trubička. Tu namáčíme do horkého vosku a malujeme. Na rozdíl od špendlíku, trubička vytvoří stejnoměrnou čáru. Dále pracujeme stejně jako u batiky špendlíkem. Kreslíme nejdříve bílý vzor, poté použijeme žlutou a na konec červenou barvu. Vždy mezi barvením pokračujeme ve zdobení voskem. Na závěr vybarvíme štětcen černé plochy tuší a odstraníme vosk.


Kraslice

Kraslice Kraslice

Kraslice vytvořené technikou decoupage. Materiál: plochý štětec, nůžky, Dispercol, ubrousek. Vyfouklé vajíčko dobře odmastíme ve vodě s Jarem a usušíme. Z ubrousku vystřihneme motiv, kterým chceme vajíčko ozdobit. Odstraníme dvě spodní vrstvy ubrousku. Vajíčko natřeme Dispercolem a květinový motiv pomocí mokrého štětce na vajíčko přichytíme. Po zaschnutí celý obrázek ještě jednou ptřetřeme lepidlem, případně bezbarvým lakem. Kraslici navlečme na stužku.Patchworková vajíčka

Patchworková vajíčka Patchworková vajíčka Realizace: Alena Isabella Grimmichová, grimmich.cz

Vejce jsou jistě neodmyslitelným symbolem Velikonoc, jara, nového života. V křesťanství je vejce považováno za symbol vzkříšeného Krista. V pohanských jarních slavnostechtech hrálo roli symbolu plodnosti. Prastaré tradice se tak spojují v jedno. Symbol zůstane symbolem i když k výzdobě našeho domova nepoužijeme pravá vejce, ale vytvoříme vlastní, pomocí polystyrenu a zbytků látek. Patchwork bývá složitá a pracná metoda, my Vám však ukážeme techniku rychlou, snadnou a velice efektní. Nikoho nenapadne, že jste nepoužili jehlu ani nit.

Patchworková vajíčka
1 Materiál: polystyrenová vejce (můžete koupit v květinářství), zbytky látek, nůžky, ostrý řezák, tužku, nůž s kulatou špičkou, stužky na dozdobení.
Patchworková vajíčka
2 Nejprve si udělejte návrhy vzorů a vyberte vhodné barevné kombinace látek. Tužkou překreslete zamýšlený vzor na vejce.

Patchworková vajíčka
3 Linie vzoru prořízněte do hloubky asi 5mm. Řezák musí být opravdu ostrý, jinak se vám bude polystyren drobit.
Patchworková vajíčka
4 Z látky si vystřihněte jednotlivé díly vzoru a to tak, že po stranách necháte okraj o šířce 1cm na záhyby. Látku přiložte na vajíčko a příborovým nožem zasuňte okraje dílu do zářezů. Rovnoměrně zasunujte ze všech stran tak dlouho. až bude látka napnutá, bez jakýchkoliv záhybů.

Stejným způsobem pokračujte dál. Pokud se vám některý díl nepovede, nebo se vám nebude zdát výběr vzoru, bez obav látku z korpusu vytáhněte a postup opakujte s novým dílem.Důležitý je dostatečně hluboký zářez, aby látku udržel. Pokud jste vystříhly příliš velké okraje, raději je zkraťte, aby nevytvořily v záhybech boule, případně nevylomily kus polystyrenu. Naopak malé okraje látku na vejci neudrží, to raději udělejte nový díl. Pracujete s látkou, tak se nepokoušejte o opravy pomocí lepidla. Povrch by v místě lepení byl zatvrdlý a změnil by barvu. Hotová vejce ovažte mašlemi a položte na stůl, nebo zavěste do prostoru. Stejným způsobem můžete vytvořit věnce, srdíčka nebo patchworková zvířátka.


Tak hezké zdobení :-)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář