Jdi na obsah Jdi na menu
 


VČELÍ PRODUKTY

24. 6. 2008

 

 

 

O produktech včel heslovitě

 • Produkty včel jsou léčivé. Patří mezi ně med, pyl, jed, propolis, mateří kašička, vosk a doposud neprozkoumané vyzařování energie.

 • Medy známe květové a medovicové. Květové jsou z nektarů květin, medovicové jsou z výměšků mšic. Květové obsahují mimo jiné i pyl, medovicové zase silice.

 • Krystalizace medu (lidově nesprávně nazývaná jako "cukernatění") je zcela přirozená změna skupenství medu a není způsobena tím, že by včelaři dávali včelám cukr. Ten jim sice dávají, avšak za jiným účelem a to až na zimu po odběru medu z úlu.

 • Pastovaný med je med, který se v průběhu krystalizace několikrát promíchává, čímž se vytvoří med sice zkrystalizovaný, avšak s tak jemnými krystalky, že připomíná pastu. Vřele jej doporučujeme.
 • Abyste si léčili pylovou alergii, potřebujete nepřetavený med od včelaře z okolí, kde žijete.

 

Včelí med

 

Kvalita medu

Med, respektive jakýkoli jeho druh, je v 99,9% kvalitní, pokud je:

 • z úlu odebrán dozrálý (respektive je-li z něj odpařeno dostatečné množství vody, kterou včely potřebovaly pro jeho vytvoření z nektaru květin) a

 • je skladován v suchu a v neprodyšně uzavřené nádobě,

Je-li navíc v krystalické formě, pak je velká pravděpodobnost, že nebyl doposud tepelně zpracován.

 

Co je to krystalizace

Krystalizace, lidově pojmenovávaná jako „zcukernatění“, je naprosto normální skupenství medu. Je to jako když rozmícháte sůl ve vodě a necháte vodu odpařit. Med totiž těsně při odebrání z úlu v sobě mimo vody, minerálních látek (draslíku, vápníku, hořčíku, železa) a bílkovin obsahuje i glukózu (jednoduchý hroznový cukr), fruktózu (jednoduchý ovocný cukr) v různých poměrech podle druhu.

 

Které medy krystalizují rychleji

Různé druhy květin produkují různé nektary co se týče poměru glukózy a fruktózy. Například takový med řepkový, obsahuje více hroznového cukru a jeho krystalizace postupem doby je rychlejší. Naproti tomu u medů z akátu či u medů medovicových převažuje složka cukrů ovocných, což způsobuje, že nezkrystalizují kolikrát ani za několik let.

 

Jaké jsou druhy medů

Medy rozdělujeme na květové a medovicové. Původcem nektaru pro „včelí“ výrobu medu květového jsou květiny v květu, původcem nektaru pro „včelí“ výrobu medu medovicového jsou mšice na jehličnanech či listnatých stromech, které sají šťávy z listů těchto stromů a jejich výměškem je právě zmíněný nektar.

 

Léčivé účinky medu

Vřele doporučujeme užívání medu, je léčivý. Zmíněné cukry, které byly v jeho složení jmenovány jsou cukry přepracované enzymy z hltanových žláz včel a jsou proto daleko vstřebatelnější než cukr, který koupíte v obchodě.

 

Tzv. „medové zoubky“ je jen nesprávný výraz. Toto poškození zubní skloviny u dětí je dáno právě tím, že se ke slazení „čajíčku“ užívá cukr normální. Naši předci „medové zoubky“ neznali.

 

Med je dobrý na:

 • špatné usínání (smíchejte jej s vlažným mlékem),

 • na bolesti žaludku,

 • problémy se žlučníkem či při onemocnění jater,

 • je výborný na vysoký krevní tlak,

 • při problémech s dvanácterníkem či

 • při vředech (obsahuje dextrin).

 

Medovicového medu je málo a obsahuje silice. Proto jej používejte zejména při onemocnění dýchacích cest a to třeba v kombinaci s medem lipovým. Naproti tomu květové medy obsahují malé množství pylu a proto je doporučován na léčbu pylových alergiků. Ti jsou alergičtí na pyl v „prašné“ formě. Je však prokázáno, že jeho pojídáním v malém množství tělo reaguje vytvářením obranných látek proti alergii. Takže doporučujeme užívat opatrně květový med od včelaře z okolí, kde žijeme.

 

Jako sladidlo pro diabetiky však med nedoporučujeme. Řídíme se radou známé odbornice na včelí produkty MUDr. Hajduškové, která tvrdí, že diabetici si mají od sladkého úplně odvykat.

 

 

 

Jak je to s medem v obchodech

K zpracovatelům medu, kteří jej do obchodů dodávají, se med dostává většinou v krystalické formě. Aby jej dokázali naplnit do spotřebitelských obalů, musí jej nejdříve roztavit. A nejen proto. Krystalizace, lidově zvané „cukernatění“ lidi děsí a snaží se zkrystalizovaným medům vyhýbat, bohužel. Obchodníci se s tím vypořádávají tak, že med ještě před dodáním do obchodů neustále přihřívají, což samozřejmě ničí kvalitu medu a činí tak mnohdy i několik dní a několikrát po sobě.

 

Doporučujeme Vám upřednostňovat medy v krystalické formě. Jsou zárukou kvality a pravosti medu. Pokud byste potom takový med potřebovali přece jen v tekuté formě, pak Vám doporučujeme pro jeho roztavení vložit sklenku s medem do hrnečku s teplou vodou a pomalým ohříváním pevné skupenství medu změnit na tekuté. Maximální teplota medu by neměla přesáhnout 40°C, jinak se ničí jeho kvalita. Dále se také z v něm „uvězněných“ bublinek vzduchu vytváří látka HMF (hydromethylfulfural), která kazí chuť a vůni medu a je také zdraví škodlivá.

 

Pokud byste rádi med pro léčbu a prevenci proti pylovým alergiím, pak buďte při vybírání medu z obchodu velice pečliví na to, odkud med pochází. K léčbě vám totiž nepomohou zrnka pylu v medu obsažená, která pochází z rostlin ze Španělska, Číny či Portugalska. Prostě si všimněte odkud med je. U většiny medů v českých obchodech totiž v kolonce Původ výrobku (pokud se na etiketě vůbec nachází) naleznete následující informaci: Česká republika, Španělsko, Čína, Maďarsko. Jde tak o jakési směsi medů z různých zemí. V takovém případě vám raději doporučujeme: „Kupujte med přímo od včelaře z vašeho okolí“. Pokud žádného takového neznáte, pak zavítejte na tyto stránky někdy později. Je totiž v našem záměru zveřejnit zde všechny včelaře, kteří o to požádají. A pokud chcete podpořit svého známého - včelaře, pak mu, prosím, sdělte, že má možnost se na těchto stránkách prezentovat.

 

 

Včelí vosk

Přívlastek včelí uvádím proto, že prostě existuje ještě umělý vosk – vosk parafinový. Včelí vosk vytváří včely ve svých tělíčkách (resp. voskotvorných žlách) a používají jej jako stavební materiál. Je voňavý, hojně se užívá například k výrobě svíček. My včelaři jej užíváme k naznačení včelího díla našim včelkám, které náznak dotáhnou do podoby pláství. To, čím naznačujeme dílo, se nazývá mezistěna. Můžete ji sehnat ve speciálních včelařských prodejnách. Když jí trošku ohřejete, vezmete knot a okolo něj mezistěnu stočíte, získáte krásnou a voňavou vánoční svíci.

 

Propolis

Slovo propolis při překladu z latiny znamená předměstí – ochranný val před městem - a včely propolis opravdu jako ochranný val používají. Jde o tmel ryze rostlinného původu, který včely vyrábějí z lepkavé hmoty nacházející se na pupenech stromů (hlavně na pupenech topolů). Jeho výroba je pro včely velice náročná a zdlouhavá a propolisu je podle toho také v úlu málo. Jde o velice voňavou směs asi 150 látek,  která je baktericitní (zabíjí bakterie různého původu nebo jim zabraňuje v množení). Včelaři ji každoročně z úlů odebírají, protože s ní je prostě zatmeleno všechno.

 

Pro své výrazné desinfekční a hojivé účinky je propolis mezi lidmi velice žádaný. Užívá se ve formě tinktury, mastí či čípků. Nejjednodušší pro výrobu je tinktura. To si vezmete nějakou tmavou lahvičku, do poloviny jí zaplníte jemně rozdrceným propolisem, který zalijete 40% lihem zakoupený v lékárně. Lahvičku uzavřete a 2-3 týdny jí necháte s občasným protřepáním uležet v temnu. Poté obsah přefiltrujete (ale nemusíte) a užíváte na povrchová zranění, kuří oka, popraskané paty u nohou, nebo i kloktáním při bolestech v krku. Někdo tinkturu dokonce i pije, ale k tomu vás nabádat nebudeme.

 

Mateří kašička

Mateří kašička je produktem hltanových žláz včel a slouží ke krmení včelího plodu a matky. Má výrazně hormonální účinky. Podle odborníků má výborné účinky při aritmii srdce a také se prý dá užívat jako jakási přírodní Viagra. Každopádně jde o silnou látku, jejíž přesné účinky na lidský organismus nejsou doposud ještě přesně známy. Včelaři mateří kašičku získávají z odebraných matečníků a často jsou také jejími prvními konzumenty. Matečník prostě odvíčkují a třeba i s vajíčkem matky, které je ponořeno v mateří kašičce, obsah matečníku doslova „vysrknou“ a nutně po aktu vysloví ulevující „háááá“.  Mateří kašička má totiž velmi nahořklou a zvláštní chuť a pokud jí požijete hodně naráz, zatočí se vám hlava. Takže opatrně. Koupit ji můžete zmrazenou nebo vysušenou ve speciálních včelařských prodejnách nebo v lécích v lékárnách. Jeden z nich by se měl nazývat Vitaapinol.

 

 

Pyl

Pyl včely sbírají na květech rostlin. Ten však ve své surové podobě ještě pro včely nic neznamená. Aby jej dokázaly řádně využít, musí pyl projít tzv. fermentací, což je jakési zakvašení po smíchání s nektarem v buňkách plástů v úle. Tam pyl dozraje a včelky jej užívají proto, aby měly dostatek bílkovin. Mají-li jich dostatek, pak mohou ve svých voskotvorných žlázách nalést šupinky vosku, nemají problémy s tvorbou mateří kašičky .... prostě jsou zdravé a k světu.

 

Pyl mohou užívat i lidé. Podle způsobu odebírání pylu rozeznáváme pyl rouskový a pyl vypichovaný. Rozdíl je v tom, že rouskový pyl je odebírán včelám ještě než jej odnesou do úlu a než projde fermentací, kdežto pyl vypichovaný je pomocí speciálního vypichovátka odebrán po fermentaci z včelích pláství v úle. Pokud půjdete do včelařské prodejny a budete chtít pyl, pak chtějte samozřejmě ten vypichovaný, neboť právě ten již obsahuje i enzymy včel. Jedině ten je pro vaše tělo vstřebatelný, jinak byste si fermentaci museli udělat sami (což jde, ale nebudeme to zde popisovat).

 

Pyl vám pomůže na stres a také je dobrý po mozkových příhodách. Nedoporučuje se pylovým alergikům (to je až moc velká koncentrace – vyzkoušejte raději květový med) a také těm co mají nemocné či velmi zatěžované ledviny (těmi jsou například i těhotné ženy).

 

Včelí jed

Včelí jed už mnoho z vás vyzkoušelo jaksi „na vlastní kůži“. Včelí bodnutí (při kterém vniká včelí jed do těla pomocí žihadla, které se navíc při vpichu v kůži malým háčkem zaklesne) způsobuje otoky různých velikostí. Ty jsou závislé na části těla, do kterého včela žihadlo vpíchla. Na rukou či nohou jsou otoky výrazně méně patrné než například na hlavě. Včelaři se proti bodnutí po několika letech stávají téměř zcela imunní (i když vpich je zabolí vždy). Jako první pomoc doporučujeme postižené místo chladit. Staří včelaři doporučovali okolo rány namazat med, jiní propolis, některé babičky na ně přikládají cibuli, jiné ocet. Z vlastních zkušeností radíme pouze chladit, nebo si v lékárně pořídit speciální mast. Jak se však jmenuje, bohužel nevíme.

 

Včelí jed je také využíván při výrobě léků. Podle doktorky Hajduškové jej obsahují například tablety Medrol či Zyrtec, které by měly sloužit alergikům na včelí bodnutí. My osobně užíváme včelí jed jako lék na svá bolavá záda. Je obsažen v masti zvané Apisarthron, která slouží k pomocné léčbě artritidy, neuralgií či ischiasu, při funkčních poruchách svalů, vaziv a úponů šlach. Výrazně prohřívá ošetřené místo a uklidňuje bolesti.

 

Včelami ozářená voda

A jsme u toho. Jeden ze zázračných produktů včel, naprosto neprozkoumaný, pouze velmi nepatrně exaktní vědou naťuknutý produkt – vyzařování magnetického pole včel – se dostal na řadu. Jde o to, že jedna americká universita (bohužel nevíme jaká) prý dokázala, že se v těle včely nachází velké množství magnetických částic – magnetitů, které prý včelám mimo jiné pomáhají s orientací v zemském magnetickém poli. Velký chumáč včel (který je například v úle) by prý měl dokázat učiněné divy.

 

Prvním produktem, na kterém se zkoušelo využití tohoto magnetického biologického pole (o kterém si zatím vědci neví co si pomyslet) byla voda. A ejhle, přišlo se na to, že voda ztratila lesk, resp. změnil se jí index lomu pro skrze ní prostupující světlo. Voda prý také změnila svou chuť a dokonce prý došlo k rozpadům molekulární struktury vody a uvolnění některých látek na dno vzorku. Ovčelená voda (jak se jí slangově říká), prý dokáže po dlouhodobém užívání (za stálého přísunu lékaři předepsaných léků) snížit hladinu cukru v krvi (prý i z 23 na 7 jednotek), navozuje pocit svěžesti, potlačí bolest hlavy, zmírní až odstraní zažívací potíže a zácpu, upraví menstruační nepravidelnost, upraví chronický zánět močových cest, odstraní nespavost ap.

 

Co si o tom myslet? Nevíme. Každopádně říká se: „víra uzdravuje“. Nevěříme, že by mohla ovčelená voda ublížit (jde o vodu např. v plastové láhvi uloženou na několik dní nad či vedle úlu mimo fyzický dosah včel) a tak kdo chce experimentovat, nechť experimentuje. Znám včelaře, kteří tak činí. Osobně jsme ji doposud neokusili, ale kdo ví. Nikdy neříkejme nikdy. Nedávno byl jeden z nás hospitalizován v nemocnici a poznal velmi příjemného pána, kterému lékaři dávali měsíc života. Moc hodný pán s výbornou a starostlivou manželkou. Věřte, říci tuto zprávu lékaři někomu z nás, snad bychom jej v takové vodě i koupali.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář