Jdi na obsah Jdi na menu
 


Národní divadlo se loučilo

19. 3. 2008

V Národním divadle se lidé rozloučili s Radovanem Lukavským

Video

V úterý dopoledne se Národní divadlo v Praze naposledy loučilo se zemřelým hercem a pedagogem Radovanem Lukavským. Obřadu se zúčastnila celá řada osobností z kultury i z politiky.

18. 3. 2008 11:05 - 18. 3. 2008 12:11 Aktualizováno - PRAHA Jako první se k řečnickému pultu postavil Michal Dočekal, šéf činohry ND. Ocenil vytrvalost, pracovitost i noblesu Radovana Lukavského a označil ho za "prince českého divadla. Rakev s ostatky Radovana Lukavského na jevišti Národního divadla.Rakev s ostatky Radovana Lukavského na jevišti Národního divadla.foto: Novinky/repro ČT24

"Vážený obdivovaný a moudrý kolega a člověk," dodala mimo jiné herečka Taťjana Medvecká. Krátce promluvil také herec Václav Postránecký.

Václav Postránecký na pohřbu Radovana LukavskéhoVáclav Postránecký na pohřbu Radovana Lukavského, foto ČT

Během obřadu zazpívali sólisté opery ND Eva Urbanová a Ivan Kusnjer a na závěr zazněla státní hymna v podání orchestru ND. Poklonit se památce slavného herce přišli také Václav Havel s Dagmar Havlovou, dále předseda Senátu Přemysl Sobotka, předseda sněmovny Miloslav Vlček, ministr kultury Václav Jehlička a herci Martin Huba, Emília Vašáryová, Ilja Racek, Jiřina Jirásková, Vlasta Chramostová, Jiřina Bohdalová a spousta dalších.

Zpěvačka Eva Urbanová na pohřbu Radovana LukavskéhoZpěvačka Eva Urbanová na pohřbu Radovana Lukavskéhofoto: Právo/Milan Malíček

 

Lukavský zemřel minulé pondělí. Pracoval do posledních chvil svého života. Zkoušel nové divadelní představení, před několika týdny ještě přišel do společnosti, když se zúčastnil nominačního večera Českých lvů. V Národním divadle zkoušel v nové inscenaci Dona Juana, jejíž premiéra je na programu 13. března. Hostoval také ve Višňovém sadu na pražských Vinohradech.

Jiřina Bohdalová na pohřbu Radovana LukavskéhoJiřina Bohdalová na pohřbu Radovana Lukavskéhofoto: Právo/Milan Malíček

 

Jeden z nejslavnějších herců v Česku byl uznáván pro své umělecké i lidské kvality. Na divadle proslul výkony ve hrách Srpnová neděle, Obchodník s deštěm, Hamlet, Othello či Zmoudření Dona Quijota. Z televize si ho lidé pamatují především díky černobílému seriálu F. L. Věk.

Kolegové u rakva Radovana Lukavského

 

Odpoledne se v katedrále svatého Víta na Pražském hradě konala ještě zádušní mše.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář