Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lesbos (Lesvos)

16. 7. 2008

LESBOS (LESVOS)

 

Mapa ostrova Lesbos

Lesbos, lidově nazývaný Mitilini, patří do Severoegejského souostroví. Se svojí rozlohou 1630 km2 je Lesbos třetím největším ostrovem Řecka. Na ostrově Lesbos žije 85000 obyvatel. Lesbos leží velmi blízko tureckého pobřeží, na severu je od něj vzdálen pouze 8 km.

Ostrov Lesbos patří k nejúrodnějším ostrovům Řecka. Říká se mu také „ostrov oliv“. Jeho krajina je velmi rozmanitá a zajímavá.

12 km od hlavního města ostrova Mitilini bylo objeveno prastaré sídliště ještě z doby předřecké - 2700 př.n.l. Celá historie ostrova Lesbos je ovlivněna blízkostí Malé Asie. Až do roku 1462 si ostrov Lesbos zachoval s malými přestávkami určitou míru nezávislosti. V tomto roce došlo k vpádu Turků a turecká nadvláda trvala více jak 450 let. V této době opustilo ostrov mnoho Řeků a odešlo na pevninu.

V Mitilini, v hlavním městě řeckého ostrova Lesbos, můžete vidět zbytky starověkého města. Zachovaly se části hradeb z 5. stol. př.n.l. a ruiny divadla ze 3. stol. př.n.l., které se stalo vzorem pro římské divadlo na Martově poli v Římě. Součástí místního archeologického parku je i Menandrův dům, který koncem 3. stol. př.n.l. byl významným salónem, kde se setkávala kulturní elita, která uctívala boha Dionýse. Mozaiky z této vily jsou uloženy v Archeologickém muzeu v Mitiline.

Dionýsos je řecký bůh vína a vinařství, který se svojí matce Semele narodil nedonošený. Před žárlivou Hérou ho zachránil sám jeho otec Zeus, který si ho zašil do stehna a donosil jej. Po druhém narození ho pak jeho otec Zeus svěřil bohu Hermovi. Ani dospívání neměl bůh Dionysos snadné, byl stále terčem Héřiny pomsty a často se musel ukrývat. Nakonec jej skrývaly a vychovaly nymfy, které mu daly ochutnat víno. Velmi mu zachutnalo a opájel se jím a dával je ochutnat i Satyrům a Silénám. Daroval vinnou révu i lidem, za pohostinné přijetí ji od něj dostal pastýř Ikarius i s návodem, jak vyrobit víno. Od něj se pak rozšířilo do celého Řecka.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář