Jdi na obsah Jdi na menu
 


Holící strojek

29. 9. 2008

Holicí strojek

Po tisíce let muži svádějí se svými vousy nekonečný boj. Na obličeji je jich asi 25 000 a za rok narostou o 125 - 150 mm. Průměrný muž stráví holením za život 3 000 hodin.

Historie holení nás vrací zpět až do doby kamenné, asi 100 000 let př. n. l. Starověké jeskynní malby ukazují, že muži již záhy objevili způsoby, jak odstranit vousy z tváře. Zpočátku je jednoduše vytrhávali použitím lastur (škeblí) jako pinzet (kleští). Nejstarším objeveným holicím nástrojem byly čepelky z pazourku zhotovené cca 30 000 let př. n. l. Trvalé holicí nástroje byly vyrobeny až po vzniku metalurgie: V Indii a Egyptě byly nalezeny měděné břitvy vyráběné počínaje rokem 3 000 př. n. l. Zvyk holit si obličej přejali kolem roku 330 př. n. l., za vlády Alexandra Velikého Řekové a Římani.

V 18. století se v anglickém Sheffieldu začaly vyrábět přímé ocelové břitvy. Ale tyto břitvy se rychle otupily a tak se musely pravidelně ostřit, aby se mohly opakovaně používat. V 19. století se začalo používat holicí mýdlo a vody po holení.

straight.jpg (9505 bytes)

"Otevřená břitva je na světě už několik století a stejné dlouho si s ní muži pravidelné zraňují tvář", tak nějak uvažoval v roce 1895 King Camp Gillette, obchodník z Wisconsinu, ve chvíli, kdy se jednou takovou pořezal. A navíc ho napadlo, že vlastně jediná funkční část z celé břitvy je její ostří. Několik let předtím mu jeho zaměstnavatel  řekl: "Proč nepřijdeš na něco, co se dá použít jen jednou a pak se to vyhodí? Zákazník se pak bude pravidelně vracet." Jeho slova si Gillette připomněl, když dostal nápad připevnit k držátku slabý plátek oceli s velmi ostrou čepelí, který by se po použití vyhodil. Problém, jak tento slabý plátek oceli vyrobit, vyřešil William Nickerson, mechanik, kterého Gillette zaměstnával na částečný úvazek. Společnost na výrobu prvních žiletek The American Safety Razor Company byla založena v roce 1901, Nickerson kompletně dořešil problém v roce 1902 a výrobu zahájili roku 1903. Během prvního roku byl prodej katastrofální 51 holicích strojků a 168 čepelek. Vypadalo to, že Gillette na svém vynálezu nezbohatne! V následujícím roce aniž by tu byl nějaký zjevný důvod se však nová žiletka stala velmi populární. a tak se prodalo 90 000 holicích strojků a téměř 12,5 miliónu čepelek. V Británii se nové žiletky začaly prodávat se stejným úspěchem o rok později. Gillette věděl, že se jeho čepelky používají, dokud se neztupí a ne jen jednou, jak si původně představoval. Této skutečnosti však využila až v roce 1956 britská firma s dlouhou tradicí Wilkinson Sword, která vyráběla meče a později i zahradní nářadí. Výsledkem její snahy byla první holicí čepelka z antikorozní oceli, která se neměla otupit ani po několikerém použití.

2edgeraz.jpg (5483 bytes)

V dalším vývoji se místo čepelek objevily "kazety" s navinutým nerezovým páskem (připomínající tak trochu magnetofonovou kazetu), který byl z jedné strany naostřen. Po otupení se pásek pouze odvinul a pokračovalo se v holení. Dnes opět zvítězila myšlenka výroby na jedno použití (nebo spíše myšlenka "vydělej co můžeš"), kdy místo jednoduché a levné žiletky s dvojím ostřím jsou na trhu hlavice s jedním - i když často dvojitým -  ostřím.

6.gif(1 kb)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář