Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bojíte se zubaře ? Jeho novinky....

18. 9. 2008

Zázračné novinky u zubaře

Pouze asi třicet procent kazů dokáže lékař odhalit jen za pomoci klasické sondy a zrcátka.

Pouze asi třicet procent kazů dokáže lékař odhalit jen za pomoci klasické sondy a zrcátka.

Pondělí 15.9. 2008, 08:00

Bolení břicha, nevolnost, probděná noc. Přesně takhle se u většiny z nás projevuje blížící se návštěva zubaře. Blýská se ale na lepší časy. Ordinace zubařů začínají plnit novinky.

 

Před několika lety se komplikovanější problémy s chrupem řešily zcela jednoduše, vytržením ‚zlobivého‘ zubu... S nástupem amalgámu sice zůstávaly zkažené zuby v puse, ovšem jejich povrch připomínal spíše škvárové hřiště než cokoliv jiného.

Do Česka naštěstí v poslední době dorazila řada novinek, díky kterým se stává vyšetření u stomatologa celkem příjemně strávenou půlhodinkou. Odpadá nejenom zvuk ječící vrtačky, ale také několikatýdenní čekání na naše ‚nové‘ zuby.

Pouze asi třicet procent kazů dokáže lékař odhalit jen za pomoci klasické sondy a zrcátka. Dalších třicet procent většinou ukáže rentgenologické vyšetření. Co s těmi zbývajícími procenty? Právě s nimi si dokáže hravě poradit nový přístroj DiagnoDent. Zatímco dříve jsme museli čekat, než se kaz vyklube napovrch, nyní může zubař, používající DiagnoDent, odhalit takřka sto procent všech kazů.

Pokud narazíte v ordinaci svého zubaře právě na tento přístroj, většinou ho bude používat v kombinaci s HealOzonem. Nechceme nikomu dělat nezřízenou reklamu, ale pokud by se udělovaly v oboru stomatologie sošky Oscarů, měl by jednu dostat právě tento přístroj. Dokáže totiž zatočit s většinou zubních ka­zů naprosto bezbolestně.

Technologie HealOzone dokáže vytvořit kolem napadeného zubu jakési vakuum. V něm potom lékař za pomoci ozonové terapie zubní kaz deaktivuje a řízenou remineralizací poškozený zub obnoví. Skvělou zprávou pro nás je, že řada kazů se už následně nemusí opravovat vůbec, a nebo je zubař pouze zalije speciální pryskyřicí a zaleští. Ozon dokáže léčit zubní kazy nejen u dospělých, ale také u dětí, a to včetně jejich mléčného chrupu.

Ošetření HealOzonem je maximálně jednoduché. Lékař vám na nemocné místo přiloží speciální nástavec s těsnící čepičkou a po dobu dvaceti vteřin pak působí na kaz léčivým ozonem. Ten je schopen během chvilky zabít až 99,9 procent bakterií, čímž zastaví vývoj kazu. Dalším pozitivem tohoto přístroje je, že dokáže zatočit také s nejrůznějšími afty a opary.

Zázračná tekutina

Další takřka bezbolestnou metodou je Carisolv. Zatímco při použití běžné vrtačky vezme za své také zdravá tkáň zubu, touto metodou zničíte pouze kaz. Lékař vám při použití Carisolvu nanese na zubní kaz speciální gel, složený z aminokyselin a průhledné kapaliny hypochloridu sodného.

Látka následně zubní kaz rozpustí. Pak už stačí několik lehkých tahů speciální škrabkou. Tento způsob ošetření se hodí pro ty, kteří nesnesou zvuk bzučící vrtačky a nebo nemohou dostat anestezii. Likvidace kazu trvá několik minut. Po ošetření metodou Carisolv následuje obvyklé plombování.

Zaměřeno na laser

Laser v lékařství bereme už jako zcela běžnou věc. V posledních letech si své místo našel také ve stomatologii. V ordinacích lékařů nejčastěji narazíte na přístroj Key Laser 1243. Díky jeho paprsku se minimalizuje bolestivé vrtání zubů i odstraňování zubního kamene. Laser navíc dokáže nahradit běžně používaný skalpel.

Pokud tedy váš dentista užije k proříznutí zubu moudrosti právě laser, nejenže vás to bude méně bolet, ale také poteče méně krve. Dalším pozitivem je, že se rány lépe hojí, nemokvají a bývá v nich méně bakterií. Přístroj Key Laser si levou zadní poradí nejen se zubním kazem, ale i se zubním kamenem. Bez chybičky ho dokáže odstranit také pod dásní, kam oko běžného smrtelníka nedohlédne.

Pod taktovkou robota

Dost bylo vrtání a ošetřování kazů. Vývoj ve stomatologii se hýbe kupředu také v případě plomb, korunek a můstků. Zatímco dříve byl proces výroby ‚náhradních zubů‘ na několikatýdenní lokte, díky přístroji Cerec se z návštěvy v zubařské ordinaci stává vlastně jakýsi fast food. Přijdete a nejpozději za dvě hodiny odcházíte s úsměvem, který by vám záviděla i Angelina Jolie.

Cerec je natolik samostatný robot, že se zubař stává jen jakýmsi sekundantem. Poškozený zub vám očistí a odstraní místa napadená kazem. Následně si oblast vyfotí speciální kamerou z několika úhlů a data přenese do počítače. Speciální software vám potom navrhne plombu či můstek, které vám sednou doslova jako ulité. A tím práce Cerecu nekončí.

Na základě získaných informací vám přístroj během několika minut vybrousí nahrazovanou část zubu. Může jít o maličkou plombu a nebo o několik zubů naráz. Zubař následně vyrobený kousek připevní speciálním lepidlem, vytvrdí lampou s ultrafialovým zářením a vy se můžete obratem vydat na cestu k domovu. Další velkou výhodou je použí­vaný materiál.

Je jím totiž keramika, která je svými vlastnostmi i strukturou velmi podobná zdravému lidskému zubu. Kromě toho, že se teplem a chladem roztahuje a smršťuje podobně jako pravé zuby, ale také přirozeně propouští světlo a díky tomu pak nevytváří efekt ‚černého zubu‘ ani při umělém osvětlení.

Konec amalgámu v Čechách?

Jak už bylo napsáno na začátku, pokrok jde nezadržitelně kupředu také ve stomatologii a to, co se zdálo před časem jako skvělé řešení, bývá v poslední době zatracováno. Na pranýř odborníků se tak dostávají amalgámové plomby. Norsko zakázalo jejich užívání, kromě výjimečných případů, od prvního ledna letošního roku. Ve Švédsku začalo platit stejné nařízení od dubna a Dánsko chce omezit užívání amalgámu ještě během letošního roku.

Svůj názor na používání amalgámových plomb má rovněž Česká stomatologická komora. Podle ní je největším rizikem nepřesně odměřované množství rtuti a amalgámových pilin. Odborníci proto doporučují všem pacientům, aby se tedy u svého zu­baře, než se rozhodnou pro amalgám, dříve vyptali také na jiné možnosti ošetření zubního kazu. A že je z čeho vybírat.

Desatero správné péče o zuby

Řada lidí věnuje větší péči svému autu než zubům. Přinášíme proto několik doporučení, jak na to:

  • Používejte pastu s obsahem fluoridu.

 

  • Očista chrupu by měla trvat nejméně dvě minuty. Zkuste vydržet například po dobu vaší oblíbené písničky.

 

  • Zubní plak se vrací na zuby už za čtyři hodiny po jejich vyčištění!

 

  • Kartáček na zuby si tedy vezměte do ruky alespoň dvakrát denně.

 

  • Kartáček by měl být s měkkými nebo středně tvrdými štětinami.

 

  • Nezapomínejte ani na dentální nit.

 

  • Svou práci odvede i ústní voda.

 

  • Nebojte se oslovit dentální hygienistku.

 

  • Kontrolu absolvujte alespoň 1x ročně.

 

  • U kazivých zubů raději ještě častěji.

Kde seženete to nejlepší?

Sestavili jsme seznam ordinací, kde na vás čekají námi uvedené přístroje.

Asklepion
Klinika a institut estetické medicíny, Londýnská 39, Praha 2. Tato klinika, která nabízí kromě plastické chirurgie také výbornou stomatologii, se pomalu šíří z hlavního města i do ostatních měst. Asklepion, kde naleznete i šikovné zubaře, je také v Karlových Varech, Sadová 19, a Mariánských Lázních v Lázeňském domě Pacifik, Mírové náměstí 104. Více info www.asklepion.cz.

GHC
Tato klinika v centru Prahy nabízí kompletní zdravotnickou péči, která zahrnuje také stomatologii. Zdejší zubaři provádějí např. ošetření Heal­Ozonem i Diagnodentem. Cena vstupní prohlídky je kolem 950 Kč a ošetření kazu HealOzonem stojí zhruba 550 Kč. Více na www.ghc.cz.

Laurea
Za skvělou stomatologickou péčí a novými přístroji můžete vyrazit také do Brna. Laurea má sídlo v Bulharské ulici. Kromě běžných metod vám tu zuby vybělí i ošetří laserem. Další informace o službách kliniky Laurea najdete na stránkách www.laurea.cz.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář