Jdi na obsah Jdi na menu
 


LOH I.

8. 8. 2008
I lampičky v parku před olympijským stadiónem dostaly tvar jako Ptačí hnízdo. 

I lampičky v parku před olympijským stadiónem dostaly tvar jako Ptačí hnízdo. foto: Zdeněk Pavlis 

ON-LINE: V Pekingu běží zahájení Her XXIX. olympiády

Dnes jsou v Číně oficiálně zahájeny letní olympijské hry. Peking se chystá na oficiální start sportovního svátku, který má být podle pořadatelů nejlepší a největší v historii. Sport.cz vám přináší průběžně aktualizované zpravodajství z OH. Slavnostní zahájení her je v plném proudu, právě probíhá defilé sportovců.


8. 8. 2008 11:11 - 8. 8. 2008 16:50 Aktualizováno PEKING/PRAHA

16:49 - Krátce po výpravě českých sportovců se představuje výprava Slovenska. Všech sedmapadesát členů přivádí vlajkonoška Elena Kaliská. 

16:43 - Jako 162. výpravu přivádí na Národní stadión Štěpánka Hilgertová výpravu České republiky. Výpravu tvoří 134 českých sportovců.

16:37 - V šedých sakách s kravatou tradiční oranžové barvy se divákům představuje všech 245 sportovců Nizozemska. 

16:27 - Hned za Ruskem nastupuje jeden z největších konkurentů v boji o celkový počet cenných kovů - Spojené Státy Americké. Američtí sportovci jsou vítáni také svým prezidentem Georgem W. Bushem. 

16:25 - Na plochu nastupuje jedna z nejsilnějších výprav celých Her. Ruští sportovci, kterých je na ploše 468, mávají svými klobouky na pozdrav. Vítá je i ruský předseda vlády, Vladimír Putin.

Výprava ruských sportovcůVýprava ruských sportovců 

16:18 - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy vstává a vítá své krajany, kteří se právě objevili na ploše Ptačího hnízda.

16:14 - Na olympijském Národním stadiónu se právě objevuje přes třista členů výpravy Velké Británie. Ostovní stát patří k nejúspěšnějším zemím historie olympijských her.

16:12 - Poečetnější skupinu tvoří reprezentanti Argentiny. I zástupci tohoto jihoamerického státu zdraví diváky v ochozech. 

16:10 - V poklidu kráčí Národním stadiónem v Číně sportovci dalších zemí. 

15:50 - V tradiční žluto-červené kombinaci přichází Španělé, které z tribuny zdraví korunní princ Felipe s princeznou Letizií. Španělsko prožívá úspěšné léto, fotbalisté triumfovali na ME, slavnou cyklistickou Tour de France vyhrál Carlos Sastre a Rafael Nadal se zanedlouho stane tenisovou jedničkou.

15:45 - Další a další výpravy procházejí Národním stadiónem, právě je to velká výprava Kanady.

Kanadská výprava se zdraví diváky na Národním stadiónu v Číně.Kanadská výprava se zdraví diváky na Národním stadiónu v Číně.foto: Reuters/Aly Song

15:35 - Hlasitě je vítána i výprava Kuby. Kamery si vybírají překážkáře Robblese.

15:30 - S veselou v zelených oblečcích přichází 290 sportovců Brazílie.

15:23 - Bouřlivé ovace vyvolal příchod Tchaj-wanu. Stejně je tomu hned vzápětí v případě Hong-Kongu.

15:20 - Za Vanuatu přicházejí Izraelci. Atentát na jejich sportovce byl smutným mementem olympiády v Mnichově 1972.

Izraelská olympijská výprava během zahájení OH v PekinguIzraelská olympijská výprava během zahájení OH v Pekingufoto: Reuters/Kai Pfaffenbach

15:19 - Ve žlutočerných oblecích přicházejí jamajští sportovci, kteří mají ambice zejména v atletických sprintech.

15:19 - Oheň XXIX. olympijských her zapálí čínská gymnastická legenda Li Ning. Informaci přinesla v průběhu zahajovacího ceremoniálu agentura Reuters.

15:17 - Zahájení sledují i vysocí politici, mimo jiné i monacký kníže Albert, ruský předseda vlády Vladimír Putin nebo prezident USA George Bush.

Monacký kníže Albert a jeho přítelkyně Charlene Wittstocková během zahájení olympijských her v PekinguMonacký kníže Albert a jeho přítelkyně Charlene Wittstocková během zahájení olympijských her v Pekingu 

Americký prezident George W. Bush s ruským předsedou vlády Vladimírem Putinem (vlevo) během zahájení OH v Pekingu.Americký prezident George W. Bush s ruským předsedou vlády Vladimírem Putinem (vlevo) během zahájení OH v Pekingu. 

15:10 - Jednotlivé reprezentace jdou v pořadí podle čínské abecedy. Češi přijdou na řadu až jako 162. v pořadí, vlajku ponese kajakářka Štěpánka Hilgertová. Obě Guiney, Jemen, Malta. Ti jsou v úvodu dlouhého hada sportovců.

15:07 - Začíná další díl ceremoniálu. Bude zahájeno defilé účastníků her. Olympijských her se zúčastní sportovci z 204 zemí místo předpokládaných 205. Na poslední chvíli byla ze zahajovacího ceremoniálu a celých her vyloučena minivýprava sultanátu Brunej, neboť své dva sportovce do uzávěrky tamní olympijský výbor nepřihlásil.

Hlasatelé vyzvali publikum, aby uvítalo sportovce. Jako první tradičně vycházejí reprezentanti Řecka, které ve slušivém bílém obleku přivádí s vlajkou judista Ilias Iliadis.

Řečtí sportovci jako tradičně zahájili slavnostní defilé olympijských výprav.Řečtí sportovci jako tradičně zahájili slavnostní defilé olympijských výprav. 

15:02 - Tribuny bouřlivě zdraví čínskou popovou hvězdu Liou Chuana a Sarah Brightmanovou, kteří jsou na vrcholu glóbu. Zpívají píseň, speciálně složenou pro OH v Pekingu. Brightmanová byla i u zahájení olympiády v Barceloně v roce 1992.

Čínská popová hvězda Liou Chuan a Sarah Brightmanová na vrcholu glóbu během zahájení OHČínská popová hvězda Liou Chuan a Sarah Brightmanová na vrcholu glóbu během zahájení OH 

15:00 - Ze středu stadiónu vyjíždí osmnáctimetrový glóbus, jenž váží 16 tun. Má symbolizovat Zemi a připomenout čínské úspěchy v dobývání kosmu. Po glóbu běhá 58 tanečníků.

Kosmonout během zahájení OHKosmonout během zahájení OH 

14:58 - Děti na ploše si dávají na záda školní aktovky. A mávají jeřábům, letícím na promítací ploše nad stadiónem.

14:53 - Další díl je věnován ekologii. Ta bývá v Číně považována za velký problém. Plocha se zaplnila 2008 frekventanty škol ze Šao-lingu a předvádějí cvičení bojového umění.

Ukázky čínského bojového umění během slavnostního zahájení OH v PekinguUkázky čínského bojového umění během slavnostního zahájení OH v Pekingu

Pfaffenbach

14:50 - Tanečníci prezentují v Číně velice populární umění Tai-Či.

14:46 - Vystupující mají na těle osvětlení a vytvářejí iluzi rozzářených hvězd. Ze světýlek vytvořili obraz letící holubice. Tanečníci uprostřed stadiónu vytvořili blikající Ptačí hnízdo, nad nímž se vznášela malá holčička.

Jeden z výjevů při slavnostním zahájení olympijských her v PekinguJeden z výjevů při slavnostním zahájení olympijských her v Pekingu
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář