Jdi na obsah Jdi na menu
 


LOH běží...

8. 8. 2008
I lampičky v parku před olympijským stadiónem dostaly tvar jako Ptačí hnízdo.

I lampičky v parku před olympijským stadiónem dostaly tvar jako Ptačí hnízdo.  

ON-LINE: V Pekingu běží zahájení Her XXIX. olympiády

Dnes jsou v Číně oficiálně zahájeny letní olympijské hry. Peking se chystá na oficiální start sportovního svátku, který má být podle pořadatelů nejlepší a největší v historii. Sport.cz vám přináší průběžně aktualizované zpravodajství z OH. Slavnostní zahájení her je v plném proudu, právě probíhá defilé sportovců.


8. 8. 2008 11:11 - 8. 8. 2008 15:10 Aktualizováno PEKING/PRAHA

15:07 - Začíná další díl ceremoniálu. Bude zahájeno defilé účastníků her. Brunejský sultanát nepřihlásil svého jediného sportovce, a tak nebude považován za účastníka OH. Hlasatelé vyzvali publikum, aby uvítalo sportovce. Jako první tradičně vycházejí reprezentanti Řecka, které přivádí s vlajkou judista Ilias Iliadis.

15:02 - Tribuny bouřlivě zdraví čínskou popovou hvězdu Liou Chuana a Sarah Brightmanovou, kteří jsou na vrcholu glóbu. Zpívají píseň, speciálně složenou pro OH v Pekingu. Brightmanová byla i u zahájení olympiády v Barceloně v roce 1992.

15:00 - Ze středu stadiónu vyjíždí osmnáctimetrový glóbus, jenž váží 16 tun. Má symbolizovat Zemi a připomenout čínské úspěchy v dobývání kosmu. Po glóbu běhá 58 tanečníků.

14:58 - Děti na ploše si dávají na záda školní aktovky. A mávají jeřábům, letícím na promítací ploše nad stadiónem.

14:53 - Další díl je věnován ekologii. Ta bývá v Číně považována za velký problém. Plocha se zaplnila 2008 frekventanty škol ze Šao-lingu a předvádějí cvičení bojového umění.

14:50 - Tanečníci prezentují v Číně velice populární umění Tai-Či.

14:46 - Vystupující mají na těle osvětlení a vytvářejí iluzi rozzářených hvězd. Ze světýlek vytvořili obraz letící holubice. Tanečníci uprostřed stadiónu vytvořili blikající Ptačí hnízdo, nad nímž se vznášela malá holčička.

14:44 - Svitek na ploše Ptačího hnízda nyní hraje všemi neónovými bravami.

14:43 - Zní muzika z bílého klavíru, na nějž se svým učitelem hraje pětiletá dívenka.

14:41 - Na ploše vyrostlo 32 dračích sloupů trůnního sálu císařského paláce v pekingském Zakázaném městě.

Sloupy symbolizující císařský palác při slavnostním zahájení olympijských her v PekinguSloupy symbolizující císařský palác při slavnostním zahájení olympijských her v Pekingu 

14:37 - Na podložce probíhají proměny pěti obrazů mistrovských děl z posledních pěti dynastií.

Jeden z výjevů při slavnostním zahájení olympijských her v PekinguJeden z výjevů při slavnostním zahájení olympijských her v Pekingu 

14:30 - Velký svitek se vrací, připlouvá s tanečnicí ve žlutém. Evropa byla kdysi s Evropou propojená "hedvábnou stezkou". Kompas je dalším čínským vynálezem, který se rozšířil po celém světě.

Jeden z výjevů slavnostního zahájení olympijských her v PekinguJeden z výjevů slavnostního zahájení olympijských her v Pekingu 

14:28 - Další připomínku z čínské historie přináší čtveřice loutek na vyvýšeném podiu.

14:25 - Diváci nyní sledují připomínku Velké čínské zdi, jednomu z nejznámějších symbolů Číny. V dobách největší slávy měřila 6700 km. Všechny zdraví 897 tanečníků.

14:22 - Na scéně je připomínka dalšího z čínských vynálezů - knihtisku. Ten v Číně vznikl už v 6. století našeho letopočtu.

14:21 - Na ploše jsou v historických krojích žáci a následovníci Konfúcia, kteří předčítají z bambusových svitků.

Jeden z výjevů slavnostního zahájení olympijských her v PekinguJeden z výjevů slavnostního zahájení olympijských her v Pekingu

14:19 - Na svitku jsou promítány předměty z dávných vykopávek. Nyní se svitek zvedá a uhasíná.

14:14 - Na ploše je roztahován obří svitek, obraz v jeho středu má 22 metrů. Na něm se pohybují tanečníci za zvuků tradičního čínského nástroje.

14:13 Další pyrotechnické efekty připomínají jeden z čínských vynálezů - střelný prach. Na obrazovkách běží video s tradiční výrobou papíru.

14:12 - Stadiónem zní čínská hymna, hraje vojenský orchestr. Zároveň je vztyčována čínská vlajka.

Čínská vlajka stoupá vzhůru na stožár za dozoru vojáků při slavnostním zahájení olympijských herČínská vlajka stoupá vzhůru na stožár za dozoru vojáků při slavnostním zahájení olympijských her

14:10 - Přinášena je čínská vlajka. Drží ji děti všech etnik z území Číny. K tomu zpívá devítiletá holčička.

Děti představující jednotlivé národy žijící v Číně při slavnostním zahájení olympijských herDěti představující jednotlivé národy žijící v Číně při slavnostním zahájení olympijských her 

14:08 - Na plochu se snáší dvacet dívek a začíná přehlídka čínské historie. Pět bílých olympijských kruhů se pomalu vznáší.

Svítící olympijské kruhy na Národním stadionu v Pekingu při slavnostním zahájení herSvítící olympijské kruhy na Národním stadionu v Pekingu při slavnostním zahájení her

Hershorn

14:06 - Nad stadiónem opět září ohňostroj, plochu opouštějí bubeníci.

14:01 - Bubeníci zdraví všechny citáty čínského učence Konfúcia. Přijeli přátelé z daleka, jsme šťastni. Pozdrav hostům z celého světa.

14:00 - Nad stadiónem se rozzářil velkolepý ohňostroj a ceremoniál začal!

Pohled z útrob Národního stadionu v Pekingu při zahájení olympijských her Pohled z útrob Národního stadionu v Pekingu při zahájení olympijských her 

Hershorn

13:59 - Běží odpočet posledních sekund do začátku oficiálního zahájení.

13:58 - Bubeníci s pomocí speciálního nasvětlení na ploše stadiónu vytvářejí blikající tvary. Hlediště hýří barvičkami z baterek, které diváci dostali.

Bubeníci při zahájení olympijských her v PekinguBubeníci při zahájení olympijských her v Pekingu 

13:55 - Na stadiónu je i bývalý dlouholetý předseda MOV Juan-Antonio Samaranch.

13:53 - Čínští diváci vytvářejí červenými šátky zvláštní mexickou vlnu. Na ploše je 2008 bíle odděných lidí s bubny. Moderátoři zahájení před začátkem nacvičovali s diváky, kdy mají svítit baterkou, kdy použít bubínek, nebo mávat čínskou vlajkou, kdy zase olympijskou nebo hedvábným šátkem. To vše našli v tašce na sedadle. Nejobtížnější bylo nacvičit pohyb rukou, znázorňující let ptáka.

Pohled na útroby Národního stadionu v Pekingu při finálním odpočtu zahájení olympijských herPohled na útroby Národního stadionu v Pekingu při finálním odpočtu zahájení olympijských her 

13:51 - Na stadiónu je prezident Číny Chu Ťchin-tchao, kterého zdraví zaplněné hlediště. Právě vyhrává protokolární orchestr.

13:45 - Slavnostní zahájení se blíží, stadión byl už dvě hodiny před zahájením téměř zaplněný.

13:25 - Během zahájení bude uzavřené hlavní pekingské letiště. Ceremoniál by měly sledovat čtyři miliardy televizních diváků po celém světě.

13:15 - Na stadiónu už běží program, podle posledních předpovědí by během ceremoniálu nemělo pršet.

13:00 - Zhruba dvacítka členů duchovního hnutí Falun Gong od čtvrtečního večera protestuje před čínskou ambasádou v Praze proti porušování lidských práv v Číně. Demonstrace je poklidná, večer se protestující pokusí předat zástupcům čínského velvyslanectví dopis s peticí.

12:30 - Čínští představitelé se snažili omezit množství zplodin, do ulic smí vyjet jen polovina obvyklého množství aut, dočasně byl přerušen provoz některých továren v Pekingu. Situace se ale zlepšila jen mírně.

12:15 - Podle České televize je okolí stadiónu, na němž proběhne zahájení OH, plné policistů. Ti pečlivě prohledávají návštěvníky.

11:45 - Na olympijské zahájení se chystají i zástupci médií, fotografové si vybírají nejlepší pozice na zachycení večerního ohňostroje v Pekingu.

Fotografové se chystají na zahájení olympijských her.Fotografové se chystají na zahájení olympijských her. 

11:00 - Mezinárodní organizace Reportéři bez hranic (RSF) v pátek v Pekingu asi na deset minut přerušila vysílání místní rozhlasové stanice a odvysílala vlastní vstup, v němž vyzvala Čínu k propuštění politických vězňů. RSF uskutečnila pirátské vysílání na protest proti čínské cenzuře médií zhruba dvanáct hodin před dnešním zahájením letních olympijských her v Pekingu.

10:30 - V pátek je Peking zahalen do smogu a předpověd není příznivá ani pro večerní zahájení. Podmínky by mohl vylepšit očekávaný déšť.

Pekingské budovy skryté v závoji smogu. Organizátoři olympiády v čínské metropoli slibují, že do zahájení her kvalitu ovzduší zlepší.Pekingské budovy skryté v závoji smogu. 

10:00 - Pořadatelé slibují velkolepou třiapůlhodinovou show. Mělo by se jí zúčastnit 73 českých sportovců. Za vlajkonoškou Štěpánkou Hilgertovou obejdou čestné kolečko na Národním olympijském stadiónu například basketbalistky, kompletní tým tenistů, někteří atleti, střelkyně Lenka Marušková nebo stolní tenista Petr Korbel.

Česká jachtařka Lenka ŠmídováV případě přetrvávajících problémů s ramenem Štěpánky Hilgertové ponese českou vlajku při zahájení jachtařka Lenka Šmídová. 

Na stadión nastoupí výpravy 204 zúčastněných států za zvuků skladby, kterou složil držitel Oskara Tchan Tun a využil v ní zvuků 2500 let starých zvonů. Pořadí zemí bude určeno podle počtu tahů v prvním znaku čínsky napsaného názvu země. Češi mají jedenáct čárek, takže půjdou jako 162. v pořadí.

Podoba ceremoniálu je přísně střeženým tajemstvím stejně jako se tradičně do poslední chvíle utajuje totožnost osoby, která zapálí olympijský oheň. Na veřejnost však minulý týden proniklo zhruba minutové video se záběry z jedné ze zkoušek, které odvysílala korejská televize.


Na záznamu sice nebylo zachyceno zapálení olympijského ohně, ale televize prozradila, že na stadión přezdívaný Ptačí hnízdo přistane zlatý pták fénix.

Na vyprodaných tribunách bude 90 000 diváků, ceremoniál by měl začít přesně ve 14:08 SELČ. Vzhledem k politické situaci v Číně se řada státních představitelů rozhodla slavnostní zahájení her bojkotovat, v hledišti však budou například americký prezident George Bush, francouzská hlava státu Nicolas Sarkozy nebo ruský premiér Vladimir Putin.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy hovoří ke francouzským sportovcům v olympijské vesnici Pekingu.Francouzský prezident Nicolas Sarkozy hovoří ke francouzským sportovcům v olympijské vesnici Pekingu.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář