Jdi na obsah Jdi na menu
 


Boubín a jeho okolí

19. 9. 2008
 
 

Výlety do okolí

Obrazek

Přírodní zajímavosti

Milešický prales

Rezervace se nachází jen 2,5 km od Boubínského pralesa a můžete si k němu udělat zacházku na trase přes Boubín. Vracet se po stejné cestě ale není dvakrát zábavné, takže spíš doporučuji samostatný výlet spojený s výstupem na malý a velký Bobík, popř. návštěvou zříceniny hradu Hus. Prales je ze dvou třetin tvořen padlými kmeny, trouchnivěcími pařezy a vývraty mezi nimiž vykukuje smrkové a bukové mlází. Je součástí jelení obory, ale nedávno byl proti zvěři oplocen. Z Kubovy Huti je přístup možný po trase modré značky s napojením na červenou. Do městečka Volary je to po červené 12 km a do Kubovy huti se odtud můžete dopravit vlakem.

Bobík

Vedle Boubína je nejvyšším vrchem v okolí. Měří 1.263 m. Nachází se ve středu jelení obory a je z něj pěkný výhled na Boubín a do oblasti Volar. Na vrcholu je geodetický bod a hlavně schránka s návštěvní knihou, kam můžete vepsat své dojmy, pralesní báseň nebo třeba šumavský román. Na Bobík se dostanete buď na trase z Boubína od památníčku Křížová smrč nebo z druhé strany z Volar, kam z Kubovy hutě časté vlakové spojení.

Čertova stráň

Je chráněné území v údolí Boubínského potoka. V rezervaci je původní přirozený les, který dnes slouží k pozorování vývoje lesa bez lidských zásahů. Středem rezervace prochází lesnická naučná stezka s informačními tabulemi a cyklotrasa známá jako šumavská magistrála. Stezka začíná asi půl kilometru od Kubovy hutě.

Alpská vyhlídka

Vyhledávané turistické místo se nachází na červené trase severozápadně od Kubovy hutě. Alpy jsou odtud vidět jen za dobrého počasí, ale na dřevném stole máte vyrytou jejich siluetu a když si vedle ní rozděláte svačinku, možná vám ani nebudou chybět. Zpátky do Kubovy hutě můžete pokračovat po zelené a po necelých dvou a půl kilometrech odbočit vpravo po cyklistické šumavské magistrále.

Chalupská slať

Je největší rašelinové jezírko u nás a jako chráněné území je přístupné jen po dřevěném chodníku. Hloubka v jedné části slatě dosahuje až 7 metrů a bažina je zrádná. Na vodní hladině plují ostrůvky, na kterých se daří české masožravce Rosnatce okrouhlolisté a na březích roste jako koberec zelený rašeliník. Kolem jezírka vede naučná stezky a vzácné rostlinky tu jsou označeny jmenovkami. Spojíte-li návštěvu slatě s Alpskou vyhlídkou, můžete výletní okruh uzavřít po žluté turistické trase, přes Horní Vltavici zpět do Kubovy Hutě.

Zámky, hrady, zříceniny

Zámek Vimperk

Šumavě se nejlépe vládlo z Vimperského panství. Hrad tu byl vybudován už v roce 1195 a v 16. století byl přestavěn v renesančním slohu. Interiéry nenabízí klasickou voyerskou exkurzi po životě šlechty, ale malé muzeum. Ve jedné expozicí představuje místní knihtiskařskou tradici /od r. 1484/ s kuriózními ukázkami. Např. Korán o rozměrech 1.8 cm x 2.7 cm, který zde vydával Jan Steinbrener.

Vimperk byl tiskařskou velmoci a bylo zde vytištěno víc než 96 miliónů modlitebních knih. Mezi exponáty nechybí ani tiskařský lis a zlatící lis. Další expozice se věnuje místnímu sklářskému umění, které v 15. století začalo trumfovat i slavné Benátky. V muzeu najdete ukázky malovaného, broušeného a řezaného skla. Vázy, mísy, tácy, sklenky, karafy, svícny. dózy, podnosy, nádobky, talíře, lampy, sošky….vše z křehkého skla. Ve třetí expozici se můžete seznámit se můžete na fotografiích seznámit s flórou a faunou šumavského národního parku.

Otevírací doba:

květen - říjen
út-pá (9:00 - 11:30) (12:00 - 16:00)
so-ne (9:00 - 11:30) (12:00 - 16:00)

Zřícenina hradu Hus

Pozůstatky původně rozlehlého gotického hradu jsou skryty hluboko v lesích nad řekou Blanicí. Byl postaven v r. 1341 na ochranu Zlaté stezky, po níž putovaly muly s nákladem soli, koření a zlata. Hrad měl pohnutou historii. Vystřídal několik majitelů a v roce r. 1400 se ho zmocnil loupeživý rytíř Habart Maršík z Lopaty. Se svou tlupou přepadal pocestné a loupil i v okolních vesnicích a statcích. V r. 1441 přitáhly k hradu vojska a šest měsíců obléhaly, obránce nevyhládli. Habart se sice vykoupil, ale obléhatelé si zlost vybili na opevnění a hrad zapálili a pobořili. Dochoval se zbytky hradeb, zeď paláce, příkop a trhlina ústící do hradebních sklepů. Podle pověstí se zde stále ukrývá poklad. Hrad je přístupný po modré turistické značce z Volar, kam je z Kubovy huti pravidelné vlakové spojení. Druhou možností je spojit návštěvu hradu s koupání v Křišťanovickém rybníku, který je odsud vzdálen necelé 2 kilometry.

Zřícenina hradu Kunžvart

Je dobře dochovalá zřícenina gotického hradu na vrcholu hory Strážný (1115 m). Je z něj skvělý výhled po okolí a hrad také sloužil jako strážní věž k ochraně zlaté stezky. Jeho funkci připomíná i počeštěné Kunigswarte, německy Královská Stráž. Poprvé je zmiňován v roce 1359, kdy ho Karel IV. uznal jako součást vimperského panství a udělil jeho správcům právo výběru cla. Družina v čele s purkrabím tu měla o obživu postaráno. Z hradu se dochovala 15 m vysoká hranolová věž, která měla původně celá tři patra. Podle dobových zvyklostí byla ve druhém patře hodovní síň a úplně nahoře bývala umístěna ložnice. Dobře se tu žilo až do poloviny 16. století, neboť již roku 1547 je hrádek uváděn jako "zámek pustý Kunžvarda". Hrad se nachází na žluté turistické trase necelé dva kilometry od hraničního přechodu Strážný, odkud je zpět do Kubovy hutě částé autobusové spojení.

Drslavická tvrz

Je dobře zachované goticko-renesanční obydlí v širokém okolí. Návštěva unikátních interiérů je možná po domluvě s vlídnými majiteli, kteří na stavbě provádějí rekonstrukce. Tvrz byla používána jako hostinec, běžné obydlí, pivovar i sýpka a dnes se znovu vrací do podoby původního středověkého hostince. Do Drslavic se dostanete nejkratší cestou přes Boubín s napojením na žlutou a zelenou turistickou trasu. Při cestě zpět do Kubovy Hutě můžete využít autobusového spojení z půlkilometru vzdálené vsi Kratušín.

Vzdálenější cíle

Křišťanovický rybník (koupání)

Je nejvýše položený rybník v Čechách. Nabízí příjemné koupání s čistou vodu, pískem a pozvolným vstupem do vody. Hned u rybníka je autokemp s občerstvením, volejbalovým hřištěm a travnatou pláží s molem. Místo je také oblíbené rybáři, kteří sem chodí lovit štiky, candáty, amury, tolstolobiky a sumce. Výlet za koupadlem můžete spojit s návštěvou středověké zříceniny hradu Hus, které je odsud vzdálena necelé dva kilometry.

Pramen Vltavy

Ten malý čůrek, kterým začíná náš národní symbol vám vyrazí dech. Přitom jde o jedno z nejoblíbenějších turistických míst na Šumavě. Dříve nepřístupná lokalita je mimořádně bohatá na vzácné druhy rostlin a je také chráněna statutem přírodní rezervace. Na výlet můžete vyrazit od vesnice Kvilda, kam se pohodlně dopravíte autobusem nebo autem. Cesta k pramenům vede smrkovým pralesním porostem po modré turistické značce a od pramenů, kde si jistě zabubláte první tóny Smetanova opusu, můžete pokračovat k přírodní rezervaci Bučina, odkud je za dobrého počasí vidět na Alpy. Zpět do Kvildy se dostanete po zelené. Celý okruh má necelých 14 km.

Husinec

„Slyš pravdu
Uč se pravdě
Prav pravdu, drž pravdu
Braň pravdu až do smrti“

Rodný dům autora těchto slov naleznete v městečku Husinec, kam se můžete dopravit autobusem nebo ještě pohodlněji autem. Člověka možná při čtení veršů napadne proč se kazatel nejmenoval Jan z Husince. Pravda je nabíledni. Znělo by to stejně jako Jan z Vepřína a Mistr Jan se proto rozhodl vzít si za přídomek jméno nedalekého hradu Husi. Sice nebyla pravda, že odtud pocházel, ale znělo to vznešeněji. Další informace o pravdomluvném kazateli se dozvíte v muzeu Janova rodného domku.

Otevřeno mají od května do října mezi 9 a 16 hodino

Vodní nádrž Lipno

Budete-li si chtít od lesů odpočinout, můžete zajet k šumavskému moři. V podélné ose měří nádrž 48 km a v místě největší šířky 10 km. V létě se teplota vody pohybuje kolem 23°C a břehy jsou plné pláží včetně pískových. K dalším atrakcím patří hřiště, tobogany, půjčovny lodiček i plachetnic, projížďku parníkem a spoustu rybích grillů. Z Kubovy hutě se k Lipenské přehradě dostanete přes Horní Vltavici, Lenoru a Volary.

Český Krumlov

Minout na cestě po Šumavě nejhezčí české město s dochovaným gotickým a barokním centrem a pohádkovým zámkem na skále je hřích. Obrovský hřích.

 


 

 


Víte že…

Víte, že na ochutnávku těch nejlepších vín Česka byste se měli vydat do jihomoravského městečka Valtice? Pravidelně se zde koná veřejná degustační expozice Salon vín.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář